Haberler

Kaçak akaryakıtçılara dokunulmuyor

Kaçak akaryakıt, yılın başında Ukrayna piyasasının yüzde 5 ila 7’ini teşkil ediyordu. Ancak son bir ay içinde kaçak yakıtın piyasadaki oranı yüzde12 ila 15’e ulaştı.

Ukrayna Enerji Bakanlığı kaçakçılığının artmasının nedeni olarak, bu yaz yakıta gelen zamları gösterdi.

Değerlendirmelere göre, akaryakıt kaçakçılığının aylık maliyeti 110 ila 115 milyon dolar civarında.

Öte yandan Gümrükler İdaresi, Kırım’da bulunan Feodosiya limanı üzerinden yapılan kaçak yakıt trafiğini mercek altına aldı. Devlet Gümrükler İdaresi, Yolsuzluk ve Kaçakçılıkla Mücadele Departmanı Müdür Yardımcısı Yaroslav Prokopenko, Feodosiya limanından geçirilen akaryakıt hacminin, belgelerde limana gelen yakıtın hacminden da büyük, dedi.

Ancak akaryakıt kaçakçılığı diğer bölgelerde farklı yöntemlerle yapılmakta. Mesela, Rusya ile ortak sınırı olan Luhansk ilinde iki kaçak yer altı yakıt borusu geçenlerde imha edildi.

Kaçak yakıt Ukrayna’ya taşıtlarla da gelmektedir. Prokopenko, kaçak akaryakıtın kaynaklarının çok çeşitlendiğini ve hacmin oldukça büyüdüğünü söyledi.

Uzmanlar ise, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede Gümrükler İdaresinin gayreti yetersiz. UPECO şirketinin eksperi Oleksandr Sirenko, Feodosiya petrol rafineri depolarının teftişinin gerektiği bir türlü anlaşılmıyor. Burası petrol ithalatçılarına hizmet veren yerlerden sadece bir tanesi.

İthalatçıların kontrol edilmesi gerek, dedi. Diğer uzmanlar da Ukrayna Güvenlik Servisi ve Vergi Polisinin sürece katılmasının faydalı olacağı görüşündeler.

Ulyana Dermenci – UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu