Haberler

Ukrayna’da SSCB döneminde açlıktan ölenler anılıyor

Ukrayna’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ( SSCB) döneminde yaşanan açlık yıllarında hayatını kaybeden milyonlarca kişi, yapılan törenlerle anılıyor. Holodomor olarak adlandırılan açlıktan ölenler için ülkenin bütün kiliselerinde ayinler düzenleniyor.

Ukrayna’da milyonlarca mum, 78 yıl önce Stalin döneminde açlıktan hayatını kaybeden Ukraynalılar için yakıldı. Kiev’deki anma törenine; Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Ukrayna Başbakan Nikolay Azarov, dini liderler, devlet erkânı, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Holodomor anma törenine; Cumhurbaşkanı Yanukoviç ve Başbakan Azarov’un yanı sıra eski cumhurbaşkanlar; Leonid Kravçuk (1991-1994), Leonid Kuçma (1994-2005) ve Viktor Yuşçenko (2005-2010) da hazır bulundu.
Törende açlıktan ölen çocukları temsil eden kız heykeline, çömlek içerisinde buğday, çiçek ve yanan bir mum koyuldu. Kilise hayatını kaybedenler için kilise tarafından ayin yapıldı. Daha sonra 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Yapılan ayinin akabinde törene katılanlar, müzeyi ziyaret etti.
Anma merasimleri çerçevesinde ülke genelinde saat 16.00’da bir dakikalık ulusal saygı duruşu yapıldı.

HOLODOMOR NEDİR?
Ukrayna, 2003 yılında Birleşmiş Milletlerin Genel Kurul toplantısında 1932-1933 yılları arasında, Sovyet Rusya’sı yönetiminde yapılan bu olayın soykırım olarak nitelenmesini istemişti. Ukrayna’nın bu girişimini BM’ye üye ülkelerden üçte birisi desteklerken Türkiye, Ukrayna’nın bu talebine destek vermedi.

Diğer taraftan Ukrayna halkının yaşadığı “açlık felaketi” Amerika, Kanada, Estonya, Arjantin, Avustralya, İtalya, Macaristan, Lituanya, Gürcistan ve Polonya meclislerinde “soykırım” olarak kabul edildi.

“1932-1933 yıllarında Stalin’in emriyle oluşturulan suni kıtlık nedeniyle yaklaşık 500 gün içinde 3 ila 10 milyon arasında insan hayatını kaybetti.

Stalin, 1932 yılında ürününü merkezi yönetime vermekte direnen Ukraynalılara karşı bir komisyon kurdu. Ukrayna’da Stalin hükümetinin kararlarını uygulamaya koyan komisyon, çiftçiler tarafından üretilen ürünlerin merkezi yönetimden saklandığı gerekçesiyle harekete geçti. Halkın elinde bulunan un, buğday, et, patates, ekilecek tohum dâhil olmak üzere bütün tarım ürünleri toplandı. İnsan eliyle sürdürülen iki yıllık kıtlık sürecinde tarlalar ekilemedi. Milyonlarca insanın açlık ve sefaletten öldüğü 1932-1933 yıllarında her geçen dakika içinde 17 kişi, her geçen gün içindeyse 25 bin insan hayatını kaybetti. Stalin’in bu politikası sadece Ukrayna’da değil, bütün SSCB Kafkaslar ve Kazakistan gibi birçok ülkede baş gösterdi. Başta Ukrayna ve Kazakistan’da olmak üzere sayısız insan açlıktan hayatını kaybetti.

Tarihçiler bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir kısmı olaylardan o dönemdeki Stalin yönetimini sorumlu tutarken, bir kısmı ise açlığın sadece Ukrayna’da değil, SSCB’nin genelinde yaşandığını savunuyor.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu