Haberler

Ukrayna’da Özgülük Günü olaylı kutlandı

Ukrayna’da turuncu devrimin başlangıcı kabul edilen 22 Kasım Özgürlük Günü olaylı kutlandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, yayınladığı kutlama mesajında; “Toplumun en büyük değerlerinden biri özgürlüktür. Özgürlüğün korunması için çaba sarf edilmeli. Özgürlük her insanın dünya bakışına göre farklı bir mana taşır. Özgürlük, bağımsızlık, aile, devlet gibi kavramdır korumamız gerekiyor” dedi.

POLİS MEYDANDAKİ GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ARTIRDI

Mahkeme, turuncu devrimin yapıldığı Bağımsızlık Meydanı’nda yeni yıl kutlamaları için 50 tonluk çam ağacı dikildiği gerekçesiyle 22 Kasım günü meydanda toplu gösteri ve eylemleri yasakladı. Buna rağmen eylem yapmak isteyen kişiler ve polis arasında arbede yaşandı.

Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda günün ilk saatlerinden itibaren emniyet güçleri tarafından güvenlik tedbirleri artırıldı.

Hâlihazırda meydanın yakınlığında 5 devriye araç, 7 otobüs polis memuru ve tutuklular için bir aracın bulunduğunu açıklandı.

Kiev İdare Mahkemesi’nin toplu etkinlik yasağına rağmen turuncu devrimin 7 yıl dönemini kutlamak isteyen farklı toplum kuruluşları temsilcileri meydan yakınlarında toplandı.

Öte yandan 2 kişi polise küfür ve mukavemetten dolayı gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslardan biri daha sonra serbest bırakıldı.

Yunus Erdoğdu – Kiev  – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu