Haberler

Ukrayna’da bugün terör saldırısı bekleniyor

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Donetsk Bölgesi’nde bugün terör saldırısı bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde başkent Kiev’in yaklaşık 500 kilometre güneydoğusundaki Dnipropetrovsk şehri merkezindeki çöp tenekesine yerleştirilen bombanın yanına bırakılan mektupta, taleplerinin karşılanmaması halinde 21 Kasım’da Donetsk’te bombalı eylem yapılacağı bildirilmişti. Mektupta yer alan talepler ise henüz açıklanmadı.

Geçtiğimiz aylarda Ukrayna’nın doğusu ve güneydoğusunda gerçekleşen sokak ortasındaki patlamalar, ülke gündemine şok etkisi yapmıştı. 20 yıllık ülke bağımsızlığında gerçekleşen ilk bombalı eylemde bir kişi hayatını kaybetmişti.

Bırakılan söz konusu mektupta; “Harkiv, Zaporijya ve Dnipropetrovsk’taki saldırıları düzenleyen biziz. Bizim taleplerimiz Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), İçişleri Bakanlığı ve savcılıkta mevcut. Ancak bizi hesaba katmıyorlar. Bugün ilk kan döküldü. Yöneticilerin vicdanına havale ediyoruz. Yan çöp kutusunda mavi pakette bir mektup var. Onu bulamadıysanız caddenin karşısındaki çöpte arayınız. Orada da bizden size patlamaya hazır bir hediye bomba ile birlikte mektup var. 21 Kasım’a kadar cevabınızı bekliyoruz. Şartlarımız Zaporijya’daki mektuptaki gibi. Biz, kendileri için bir kaç saatte para bulunan Makiyivkalı naylon teröristler değiliz. Gelecek sefer bomba Donetsk’te patlayacak. Bizim taleplerimiz yerine getirilene dek durmayacağız. Kaybedecek bir şeyimiz yok.” ibareleri yer aldı.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu