Haberler

Çernobil mağdurları açlık grevi başlattı

Geçtiğimiz hafta Ukrayna parlamentosu önünde eylem yapan Çernobil mağdurları, şimdi de ülkenin güneydoğusundaki Donetsk şehrinde açlık grevine başladı.
Donetsk Emeklilik Fonu önünde protestolarını sürdüren Çernobil mağdurları, çadır kurdu ve talepleri yerine getirilene kadar açlık grevine devam edeceklerini belirtti. Yaklaşık 100 kişinin eylem yaptığı alanda, açlık grevi başlatan Çernobil mağdurlarının sayısı ise 81’a ulaştı. Açlık grevi yapan bir eylemci ise ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Çernobil Yednist (Çernobil Birlik) adlı sivil örgüt temsilcisi Mıkola Honçarov, 200’den fazla mağdurun etkinliğe katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Çernobil kazasında kurtarma çalışmalarına katılarak sağlıklarını kaybettiklerini söyleyen mağdurlar, mahkemenin kararıyla bir kısım hak elde etmişlerdi. Mahkeme, mağdurların emeklilik maaşlarının da artılması yönünde karar beyan etmişti. Fakat Emeklilik Fonu, kasım ayında yayınlanan başbakanlık genelgesine dayanarak bu ek ödenekleri geri almıştı.

Öte yandan Ukrayna Başbakanı Mıkola Azarov, Çernobil mağdurlarının mahkemelerde kazandıkları davalarının tazminatlarını ödemek için devlet bütçesinde kaynağın tükendiğini bildirmişti. Başbakan ayrıca grev yapan mağdurlarla görüşmeyi de reddetmişti.

Çernobil mağdurları daha önce başkent Kiev ve batıdaki Lviv kentinde de protesto gösterileri düzenlenmişti.

Başkent Kiev’in 150 kilometre kuzeyindeki Çernobil nükleer santralinde 26 Nisan 1986’da meydana gelen nükleer kazadan 600 milyondan fazla insanın etkilendiği tahmin ediliyor.

Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu