Haberler

Uğur Tetik: Luhansk’ta artan ırkçı olaylar endişelendiriyor

Ukrayna’nın doğusunda bulunan Luhansk kentinde son günlerde yaşanan ırkçı olaylar endişelendirdi.

Luhansk Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Türk Merkezi Müdürü olarak çalışan Uğur Tetik, geçtiğimiz günlerde gelişen olayları değerlendirdi.

1 Kasım gününden sonra kentte yabancılar için yaşamın her geçen gün daha da zorlaştığını dile getiren Uğur Tetik, 1 Kasım akşamı saat 18:00 sularında Taras Shevchenko Üniversitesinin giriş kapısına sadece 20 metre uzaklıkta bulunan dönerci dükkanına kimliği belirsiz, maskeli yaklaşık 30-40 kişilik bir grup tarafından saldırı gerçekleştiğini doğruladı.

Uğur Tetik yaşanan olaylar için; “‘İstanbul Dönercilik’ adındaki küçük dönerci büfesinin Arap asıllı sahiplerine yönelik gerçekleştirilen saldırı sonrası, aynı maskeli grup üniversite kampusu içerisine yönelerek yurt binalarına girmeye çalışmış, ancak yurt görevlilerinin engellemeleriyle karşılaşınca kampus içerisinde gördükleri Kafkas ve Orta Asya kökenli öğrencileri tartaklamaya başlamışlar. Üç Azeri ve iki Hintli öğrencinin hastaneye kaldırıldığı, bunlardan birinin durumunun ciddi olduğu bildirildi. Maskeli grubun yabancı düşmanlığına yönelik sloganlar attığı ve bir çeşit Ukraynalı Milli Gençlik Birliği üyeleri olduğu belirtildi. Saldırılar 3 Kasım gününe kadar devam etti. Zaman zaman bir araya gelen bu maskeli grup genellikle yalnız gördükleri ve esmer tenli yabancı öğrencileri dövmekte ya da tartaklamaktalar. 2 Kasım gecesi de bir binanın camlarının taşlandığı haberi geldi. Geceleri yurtlarda kalan özellikle yabancı kız öğrencilerin odalarına yurt görevlileri tarafından pencerelerden uzak durmaları ya da ışıkları açmamaları konusunda sık sık uyarılar yapıldığını duyduk. Bizim Türk Merkezimize yönelik şu ana kadar herhangi bir saldırı gerçekleşmedi. Üniversitemizde Türk vatandaşı olan öğrencimiz de bulunmamakta. Ancak yine de Kafkas ve Orta Asya kökenli öğrencilerin yaşadıkları bu zor durumu endişe ile takip ediyoruz.” dedi.   

Üniversite yetkililerinin gerekli güvenlik önlemlerini aldıkları, şehrin polis birliklerinin alarmda olduklarını belirten Uğur Tetik, en kısa zamanda bu kötü olayların son bulmasını, eskisi gibi dostluk ve kardeşliğin kentte yeniden devam etmesini dilediğini belirtti.

UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu