Haberler

[VİDEO VE FOTO GALERİ] Kiev’de Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 88. yıldönümü, Ukrayna’nın Başkenti Kiev’deki Türkiye Büyükelçiliği’nin organize ettiği bir resepsiyonla kutlandı.

Hyatt Regency Kiev Oteli’nde gerçekleşen resepsiyonda, Kiev Büyükelçiliği görevi sona eren Büyükelçi Ahmet Bülent Meriç ve eşi Kumiko Aylin Meriç davetlilerle vedalaştı. Bütün davetlileri tek tek kabul eden Büyükelçi Meriç’in kabulü sırasında uzun kuyruk oluştu.

Büyükelçi Meriç davetlilere hitaben yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir. Türk demokrasisinin temelleri Cumhuriyetten önce atılmış ve demokrasimiz Cumhuriyetle birlikte güvenceye kavuşmuş, gelişme alanı bulmuştur. Cumhuriyetimizin demokratik içeriği her geçen yıl kuvvetlenmektedir. Cumhuriyet sayesinde demokrasi ulusal kültürümüzün önde gelen unsurlarından biri haline gelmiştir. Bugün Türkiye, İslam dünyasında tek laik ve demokratik Cumhuriyet, çağdaş bir ülke, yaşanan küresel ekonomik krize rağmen her yıl yüksek büyüme kaydeden, dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biridir. Yükselen Türkiye bölgesine güzel bir model oluşturmaktadır.” dedi.

Büyükelçi Meriç sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok yakın zamanda Hakkâri’de verdiğimiz şehitlerin ve Van’da meydana gelen depremde çok sayıda yurttaşımızın hayatını kaybetmesinin acısının henüz taze olduğu bu zor zamanda Cumhuriyet Bayramımızı maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 88. yıldönümünü kutluyor, Büyük önder Atatürk’ü, canlarını bu uğurda feda eden tüm şehitlerimizi ve depremde hayatlarını kaybedenleri rahmet ve minnetle anıyoruz, gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz.”

Ukraynalı yetkililer, yabancı misyon şefleri, Ukrayna vatandaşları, Ukrayna’daki Türk ve kardeş azınlıkların temsilcileri ve Türk vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği Cumhuriyet resepsiyonu için planlanan şenlik etkinlikleri programdan çıkartıldı.

Yunus Erdogdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu