Haberler

Timoşenko görevini kötüye kullanmaktan suçlu bulundu

Rusya ile yaptığı doğalgaz alım anlaşmalarında görevini kötüye kullanmaktan yargılanan Ukrayna eski Başbakanı Yulia Timoşenko suçlu bulundu. Başkent Kiev’de görülen davada yargıç Rodion Kireev, Turuncu Devrim liderlerinden Timoşenko’nun 2009’da Rusya ile yaptığı doğalgaz alım anlaşmasında görevini kötüye kullandığını ve ülkeyi zarara uğrattığına hükmetti.

Ukrayna enerji şirketi Naftogaz’ın Rusya ile yaptığı anlaşma çerçevesinde ülkenin 188 milyon dolar zarara uğratıldığına hükmeden mahkeme herhangi bir cezaya hükmetti. Timoşenko, başbakanlık yaptığı dönemle ilgili görevini kötüye kullanmaktan 7 yıl hapis cezası istemi ile yargılanıyordu.

Timoşenko, Rusya ile imzaladığı doğalgaz anlaşmasında piyasa şartlarında alım yapmayı kabul etmişti. Petrol varil fiyatlarının hızla yükselmesinin ardından Rusya’ya ödenen rakamın bir kaç kat artması Ukrayna’nın ağır sanayi şirketlerinin ciddi oranda zarar görmesine neden olduğu belirtiliyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç de Rusya ile imzalanan anlaşmanın adil olmadığını ve fiyatların yeniden gözden geçirilmesini her fırsatta dile getiriyor. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk olarak Rusya ile doğalgaz anlaşması ve Sivastopol’da bulunan askeri üs kira sözleşmesini yenileyen Yanukoviç, 2042’ye kadar uzatılan üs anlaşması karşılığında bin metreküp için piyasa şartlarından 100 dolar indirim elde etmişti.

Mahkemenin tamamı ile siyasi olduğunu savunan Timoşenko, eski rakibi Yanukoviç’in etkisi ile yargılandığını iddia ediyor. Salı günü mahkemeye getirilirken açıklamada bulunan Timoşenko, “Bu mahkeme yargıç Kireev tarafından değil, Cumhurbaşkanı Yanukoviç tarafından yönetiliyor… Bu mahkeme benim mücadelemi ve kaderimi değiştiremez” eleştirisi getirdi.

Rus basınında yer alan haberlere göre mahkeme kararı okunurken bir kısım Timoşenko yanlıları salona girmek istedi. Timoşenko yanlılarının karar sonrasında eylem yapacakları ifade ediliyor.

Mahkeme özellikle batılı ülkeler ve ABD tarafından eleştiriliyor. Avrupa’nın Ukrayna ile olan ilişkilerinin dikkate alınmasını isteyen Brüksel, Timoşenko’dan yana destek açıklamasında bulunmuştu. Timoşenko hapse atılırsa, Kiev’in AB ortaklık anlaşması ve serbest ticaret bölgesi ile ilgili çalışmalar tehlikeye girecek.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu