Haberler

Radar Malatya’ya, füzeler Romanya’ya

Uzun süredir tartışılan NATO füze savunma sistemi kapsamında erken uyarı radarının Malatya’daki Kürecik Üssü’ne yerleştirileceği açıklandı.

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ile Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun, dün mutabakat metnini de imzalamasından sonra arazi keşif çalışmaları ve hukukî düzenlemelerin tamamlandığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı, Kürecik’teki hava üssünün geçmişte de benzer amaçlarla kullanıldığını hatırlattı. Savunma sisteminde kontrol merkezi Almanya’da bulunacak. Merkezde bir Türk subay da yer alacak ve kontrolde Türkiye de söz sahibi olacak.

Türkiye, radar sistemi ile elde edilecek bilgilerin İsrail’le paylaşılmasına karşı çıkmıştı. Radarla Türkiye’nin doğusundaki bölgenin yanı sıra Doğu Akdeniz de izlenebilecek. Füze kalkanı projesinin savunma füzeleri ise Romanya’ya konuşlandırılacak.

Önceki gün Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconsçi ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington’da imza koydukları anlaşma ile ülkenin güneyindeki Deveselu Hava Üssü’ne 4 yıl içinde gerekli sistemin kurulacağını ilan ettiler. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Anlaşma, İttifak’ın yükselen balistik füze tehdidine karşı savunmasında diğer bir kritik adımı yansıtmaktadır.” dedi.

Batı cephesinden gelen bu haberler Rusya’da rahatsızlık meydana getirdi. Rusya, Romanya’da kurulacak füze kalkanı ile ilgili anlaşmanın imzalanmasının ardından tekrar itirazını ortaya koydu.

Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Rusya’nın NATO ve ABD ile yapılan müzakereler dışında bırakıldığı eleştirisi getirildi. Gerek Romanya’da kurulacak füze kalkanı ile ilgili anlaşmanın imzalanmasına gerekse Türkiye’de radar üssü kurulacağına işaret edilen açıklamada, NATO ile sürdürülen ortak füze kalkanı programında herhangi bir ilerleme sağlanamadığı vurgulandı. Sovyet dönemi silahlanma yarışının yeniden başlayabileceği iddia edildi.

Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov da daha önce yaptığı açıklamada, füze kalkanı planını Rusya’yı dahil etmeden başlatması halinde dünyanın yeni ‘çılgın silahlanma yarışına’ sahne olabileceği uyarısında bulunmuştu.
www.UkraynaHaber.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu