Haberler

[FOTO VE VİDEO] Türkler, Azak Denizi kenarında Ramazan çadırı kurdu

Ukrayna’nın Azak Deniz’i kıyısındaki Mariupol şehrindeki yerleşik Türkler, denizin kenarına Ramazan çadırı kurdu. 4 yıl önce inşa edilen Kanunini Sultan Süleyman Cami’sinin bahçesinde kurulan iftar çadırında Ramazan süresince hergün yaklaşık 150 kişiye iftar veriliyor.

Sudan’dan Mariupol şehrine üniversite okumaya gelen ve orucunu Ramazan çadırında açan Muhammed Omar; “Türkiye devletine Afrika’ya yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ediyorum. Türk insanının yardım eli sadece Ukrayna’da bu iftar çadırına değil her yere uzanıyor. Türkler her zaman Somali’ye fakir ülkelere yardım ediyor. Bizler de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve buralara kadar gelen Türk insanına minnettarız.” dedi.

Orucunu iftar çadırında açan ve 4 yıl önce Müslüman olduğunu belirten Karina Agakova ise; “İslam’a girdiğim ilk yıllarda oruç bana çok zor geliyordu. Artık oldukça hafif geçiyor. Şimdilerde oruç tutarken zorlanmıyorum” diye konuştu.

Mariupol Müslüman Cemiyeti Başkanı İlham Mirzaoğlu Rustamov ise; “Mariupol şehrinde yaklaşık 4 bin Müslüman bulunuyor. Burada Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan gelen Müslümanlar da var. Hepsini mübarek ramazan ayı ile kutluyorum” şeklinde konuştu.

Mariupol Müslüman Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Gedikoğlu ise; “4 yıldır burada iftar çadırımız kuruluyor. Burada her akşam 150 civarında insan oluyor. 13 devletin vatandaşı iftar için geliyor. O insanlarla beraber burada Ramazan’ı geçiriyoruz. Akşamları iftarımızı yapıyoruz. Burada birbirimize kaynaşarak ramazanımızı geçiriyoruz. Azak Denizi kenarında güzel bir camimiz var. Buradaki atmosfer Türkiye’deki ramazanları aratmıyor.” dedi.

Diyanet tarafından görevlendirilen Kanuni Sultan Süleyman Cami Din Görevlisi Mahmut Özsu ise İstanbul’daki Türk kültürünü, bu coğrafyanın insanına gerçek yüzü ile göstermeye çalıştıklarını söyledi.

Ramazan çadırında verilen iftarın sponsorlarından, Yurt Endüstri şirketinin sahibi Ali Atmaca ise; “Türkiye yetişip büyüyen insanlara bunu anlatmak mümkün değil. Biz yıllar önce burada caminin çok büyük bir ihtiyaç olduğunu gördük. Son beş yıldır da çok şükür bu güzel günleri burada yaşamaya başladık” dedi.

Ramazan akşamlarını camideki etkinliklerle geçiren Türk ailelerinden Özdemir çifti yüreğinde her ne kadar memleket özlemi olsa da hallerinden memnun olduklarını ifade etti. Muharrem Özdemir “Ramazan burada eşim ve çocuğumla birlikte çok güzel geçiyor” derken eşi Gülsüm Özdemir ise duygularını; “Türkiye’den uzak istediğimiz şeyleri bulamıyoruz, yiyemiyoruz. Türkiye’yi çok özledik. Türkiye’nin yiyeceklerini çok özledik. 11 yıldır buradayım Kiev’de okudum üniversiteyi. Daha sonra evlenip buraya geldim. Burada insanlar çok iyi. İzmir Aliağa’daki aileme selamlar gönderiyorum.” şeklinde ifade etti.

Azak denizinin kıyısında yeşil bir alanda kurulan Ramazan çadırında oruçlarını açan inanlar, daha sonra cami imamları teravihi bekleyen cemaatine çay ikram ediyor. İftardan teravih vaktine kadar cami avlusundaki havuz kenarında çay sohbetleri ediliyor. İmamların Kur’an tilaveti ve dualarla bereketlendirdiği akşam kılınan teravih namazı ve tesbihat ile son buluyor.

Yunus Erdoğdu – Mariupol – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu