Haberler

[FOTO GALERİ] Ukrayna’nın kalbi bu panayırda atıyor

Ukrayna’nın kalbi dünyanın farklı ülkelerinden yaklaşık bir milyon kişin ziyaret ettiği Milli Soroçinskiy Panayırı’nda attı.Başkent Kiev’in 275 kilometre doğusundaki Veliki Soroçintsı Köyü’nde kurulan tarihi panayırın ünü ülke sınırlarını aştı. 16-21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen Soroçinskiy panayırına bütün ülke genlinde geleneksel el sanatları üretilen üreticiler buluştu.

Ukrayna’nın Poltava Bölgesi’nde 19. yüzyıldan bu tarafa en büyük ve renkli panayır alanı Veliki Soroçintsı Köyü olarak biliniyor.

Dünyaca ünlü Ukraynalı yazar Nikolay Gogol’un kaleme aldığı bir eserinde doğduğu köyün panayırını anlatması üzerine panayır dünya çapında bilinirlik kazandı. Hâlihazırda Soroçinskiy Panayırı sadece ticari faaliyetlerin yapıldığı bir alan değil, geleneksel folklor ekiplerinin katıldığı, luna parkları ve konser platformları ile tam bir eğlence merkezi konumunda.

Soroçinskiy Panayırı’nda; el işi göz nuruyla yapılmış geleneksel Ukrayna kıyafetleri, çanak-çömlek, el yapımı oyuncaklar, organik sebze meyve ve köy yemekleri bulunuyor.

Cihan Haber Ajansı (Cihan)’ına panayır hakkında bilgi veren katılımcılardan Natalya Sorovya; “Bu bizim birinci derece milli geleneksel panayırımızdır. Ben her sene katılıyorum. Kendi ellerimle yaptığı işleri burada satıyorum. Benim çocuklarım da bana burada yardımcı oluyor. Bizim sattığımız şeylerin hepsi orijinal ve usta ellerden çıkıyor. Bu ortam bize çok iyi geliyor, sene boyunca bu panayırı heyecanla bekliyoruz. Burası bizim milli buluşma noktamız. Buraya gelen insanlar bizim elimizden çıkan işlerle yakından ilgileniyor.” dedi.

Panayırda kamıştan yapılan şapka ve çanta satan İvan Kurkin adlı usta ise; “Her yıl katılım daha da artıyor bu sene; ABD, Kanada, Polonya, Azerbaycan, gibi birçok ülkeden bir milyona yakın ziyaretçi geldi. Bu yıl işler çok iyi gidiyor, daha panayır bitmeden getirdiğimiz ürünlerin hepsini sattık. Bir şapka ve birkaç tane de hasır çanta kaldı.” diye konuştu.

Panayıra uzaktan gelenler ziyaretçiler kurdukları kamp çadırlarında konaklayarak eğlence ve geleneğin tadını panayır süresince çıkartıyor.

 

Yunus Erdoğdu – Veliki Soroçintsı Köyü – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu