Haberler

509 yeni lokomotif geliyor…

Ukrayna’nın dört bir yanını saran demir ağlar 3,5 milyar dolara satın alınacak lokomotiflerle donatılacak.

Ukrayna Bakanlar Kurulu 2012-2016 yıllar arasında demiryolu alt yapısını yenilemeyi ön gören kararı kabul etti.

Programın ana hedefinin, Ukrayna Demir Yolları’na ait olan yolcu ve yük taşımacılığı yapan lokomotiflerin yenilemesi . Söz konusu program çerçevesinde, Ukrayna Demir Yolları’na yaklaşık 3 milyar 575 milyon dolar değerinde 509 modern lokomotif alınacak.

Temmuz ayında Ukrayna Demir Yolları Genel Müdürü Vladimir Kozak mevcut olan lokomotiflerin durumunun çok kötü olduğunu söylemişti. Kozak; “Lokomotiflerin yüzde 75’i, 1960 yıllarda satın alınmış. Çok eski oldukları için defalarca tamir yapıldı. Artık güvenli olmadıklarından dolayı önümüzdeki günlerde 300’den fazla lokomotifi kullanımından çıkartılmalıyız. Bu sebepten dolayı demir yolları olarak 500 yeni lokomotif alma ihtiyacı hissettik.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç yakın zamanda görüştüğü Altyapı Bakanı Boris Kolesnikov’a demir yolların yolcu ve yük taşımacılıktaki kullanılan araçların tamamına yakın yenilenmesi konusunda talimat vermişti.

Ukrayna Demir Yolları yerli lokomotif üretici ‘Luganskteplovoz’ ve Gürcü lokomotif fabrikası ‘Elektrovozstroitel’ ile 5 yıl içinde 433 lokomotif alımı konusunda memorandum imzaladı.

Öte yandan 2012 yılında teslim alınmak üzere yaklaşık 30 adet hızlı tren siparişi de Güney Kore’ye verilmişti.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu