Haberler

Obama, 50. yaşını kutluyor

ABD Başkanı Barack Obama, 4 Ağustos’ta 50. yaşını kutlayacak.

Kenyalı bir baba ile Kansaslı bir annenin çocuğu olarak Hawai’de 1961 yılında doğan Obama, doğum gününü ailesi ve destekçileri ile senatör seçildiği Illinois eyaletinde bulunan Chicago kentinde kutlayacak.

Obama, Chicago’da kendisi yararına düzenlenecek iki yardım toplantısına da katılacak. Bu toplantılardan ikincisinde Obama’ya önümüzdeki yıl yapılacak başkanlık seçimi için yardım parası toplanacak.

Evli ve 2 çocuk babası olan Obama, ‘Amerika’nın ilk siyahî başkanı’ olarak tarihe geçti. Henüz 47 yaşında iken Beyaz Saray’a patron olan Obama, yaşam hikayesi ve başarıları ile hemen herkesin takdirini topladı. ‘Umut’ ve ‘Değişim’ sloganları ile geldiği başkanlık makamında 30 ayını dolduran ve sağlık sigortası ile finans sektöründe yaptığı reformlarla önemli değişimlere imza atan Obama, ekonomide arzu edilen canlanmayı bir türlü sağlayamadı.

20 Ocak 2009 tarihinde halefi George W. Bush’tan görevi aldığı dönemde saçlarında ak bulunmayan Obama, geçtiğimiz 30 ay içerinde başında siyah saçın neredeyse kalmamasıyla yaşadığı sıkıntıları da adeta resmediyor. Son olarak hazinenin borçlanma tavanının yükseltilmesi müzakerelerinde sıkıntılı anlar yaşayan Obama, elde edilen ‘çözümü’ de adeta ‘kızılçık şerbeti’ olarak içmek zorunda kalmıştı.

Bu arada, Rusya, Obama’nın 50. yaşgünü nedeniyle onuruna posta pulu bastı.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu