Haberler

6,5 ayda en çok ne kazandırdı?

Altının onsu (31,10 gram altın) 1.610,17 dolarla rekor tazelerken İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı 85,75, 22 ayar bileziğin gramı 83,50, cumhuriyet altını 575, çeyrek altın ise 142 lirayla tarihî zirvelerini gördü.

Ons fiyatı akşam saatlerinde yeniden 1.600 doların altına inerek 1.584’e kadar geriledi. Fiyatlardaki hareketliliği değerlendiren İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, aşırı yükselişin, takvimi belli olmayan düğünleri ertelettiğini duyduklarını söyledi. Euro Bölgesi’ndeki tedirginlikler, ABD’deki son gelişmeler ve FED’in yeni bir üçüncül parasal genişleme yapıp yapmayacağına ilişkin belirsizlikler nedeniyle ‘spekülatif’ ortamda altın fiyatlarının yükseldiğini belirten Yıldırımtürk, Türkiye gibi ‘altın dostu’ olan ülkelerde şu anda altına çok sıcak bakılmadığını, zorunlu olmadıkça fiziki talebin yapılmadığını ifade etti. Fiyatların daha da yükseleceği beklentisinin oluşturulduğunu savunan Yıldırımtürk, “Altın, geçtiğimiz aylarda dolar paritesi gerilerken yükseliyordu, parite yükselirken de düşüyordu. Şu anda ise hem parite güçleniyor hem de altın.” diye konuştu.

Yükselişin durması veya gerilemesinin, parasal genişleme ile ilgili açıklamalara bağlı olduğunu vurgulayan Yıldırımtürk, Türkiye’de düğün sahiplerinin şu anda mümkün olduğu kadar keselerine uygun altın alımı yaptığını, bunun için birçok alternatif bulunduğunu söyledi. Yıldırımtürk, “İçi boş, ayarı düşük, gramajı biraz daha hafif altınları almak zorunda kalıyorlar. Bazı düğün sahiplerinin, fiyatların yüksek olması nedeniyle takvimi belli olmayan düğünlerini ertelettiğini duyuyoruz. ‘Evlenecektik, ama altın fiyatları çok yüksek, 6 ay erteledik’ diye söyleyenler oldu.” şeklinde konuştu. Yaz olması nedeniyle düğünlerin arttığını hatırlatan Yıldırımtürk, düğün törenlerine giden bazı insanların 142 liralık çeyrek altın yerine 100 lira, 86 lira olan gram altın yerine de 50 lira takmayı tercih ettiğini, bu tür hareketlerin ise kuyumculuk sektörünü ‘olumsuz’ etkilediğini söyledi. Yıldırımtürk, ellerindeki altını bozdurmayı düşünenlerin daha da yükseleceği, alım düşünenlerin de düşeceği beklentisiyle beklemeye geçtiğini de bildirdi.

ALTIN, 6,5 AYDA YÜZDE 22 KAZANDIRDI

Serbest piyasada geçen yılı 70,18 liradan tamamlayan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı, 6,5 ayda 85 liranın üzerine çıkarak yatırımcısına yüzde 22,10 getiri sağladı. Geçen yılı 1,5430 liradan kapatan doların fiyatı ise yüzde 7,7 artarak 1,6660 liranın üzerine çıkarken, Euro’nun satış fiyatı yüzde 12,92 artışla 2,3300 liraya yükseldi. Aynı dönemde yatırımcısına en çok kazandıran ise yüzde 23,07 ile İsviçre Frankı oldu. Frank 1,65 liradan 2,03 liraya çıktı.

 

ZAMAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu