Haberler

Türkiye tek taraflı olarak Ruslara vizesiz süreyi iki aya çıkardı

Rusya ve Türkiye bir aya kadar süreli ziyaretlerde vizeleri kaldırmasının ardından tarihi bir adım daha attı. Uzun süreli Türkiye’de tatil yapmak isteyen Rus turistlerin taleplerine olumlu cevap vermek isteyen Ankara, vizesiz süreyi tek taraflı olarak 60 güne çıkardı. Karar Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye’nin bir nota ile Rusya’ya gönderdiği karşılıklı olarak süreyi iki aya çıkaralım teklifine ise Moskova’dan olumlu cevap geldi. Edinilen bilgiye göre Rusya makamları konuyu müzakere etmeye hazır. Ancak Rusya’nın sürenin 60 güne çıkarılması konusunda aceleci olmadığı belirtiliyor.

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan kararda “Umuma mahsus pasaport hamili Rusya Federasyonu vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları seyahatlerinde, 180 gün içinde toplamda 90 günü aşmamak kaydıyla 30 gün olan vizesiz kalış sürelerinin, 31 Aralık 2011 tarihine kadar tek taraflı olarak 60 güne çıkarılması… kararlaştırılmıştır.” denildi.

Türkiye’nin yıl sonuna kadar olan bir dönemi kapsayacak şekilde Ruslar için vizesiz kalış süresini iki aya çıkardığına dikkat çeken yetkililer, Moskova ile yeni dönemde karşılıklı olarak bu süreyi uzatabilmeyi umuyor.

Türkiye’ye bu yıl tatil için giden Rus turist sayısında rekor artış olduğunu hatırlatan yetkililer, Ortadoğuda yaşanan sorunların Türkiye alternatifini güçlendirdiğini ve Rusya ekonomisindeki toparlanmanın da Rusya vatandaşlarını seyahat konusunda rahatlattığına dikkat çekiyor.

2011’de Rus turist sayısı 4 milyonu da aşarak rekor kırması bekleniyor. Ortalama her Rus turistin 1000-1500 dolar Türkiye ekonomisine katkı sağladığına değinen turizmciler ise yeni karardan memnun.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu