Haberler

[FOTO] Ukrayna, KEİPA dönem başkanlığını Arnavutluk’a devretti

Ukrayna’nın Başkenti Kiev’de 30 Haziran- 02 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleşen, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Genel Kurulu’nda dönem başkanlığı Ukrayna’dan, Arnavutluk’a geçti.

Ukrayna Parlamentosu ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Başkanı Vladimir Litvin, KEİPA’nın 37. oturumunda başkanlık görevini Arnavutluk Parlamento Başkanı Jozefina Topallı’ya devretti.

Vladimir Litvin, teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Ukrayna başkanlığı esnasında üye ülkeler arasında yapıcı bir diyalog oluştu. Karadeniz havzası gibi çok önemli bir bölgenin geleceğini ve gündemdeki sorunlarını ele aldık.” dedi.

KEİPA’nın dönem Başkanı Jozefina Topallı ise, “Dönem başkanlığımız sürecinde KEİPA’ya üye ülkeler arasında işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmayı umuyorum. Bizim için bu organizasyonun başkanlığı yapmak büyük bir onurdur. Görev süremizde Karadeniz bölgesinde meydana gelen olaylara ivedililikle tepki göstereceğiz.” diye konuştu.

Ukraynalı iş adamlarını Arnavutluk’a yatırıma davet eden Topallı, ülkesinde turizm potansiyeli olduğunu yatırımcılara kapılarının açık olduğunu söyledi.

AK PARTİLİ YILMAZ, BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ
KEİPA Genel Kurulu’nda Türkiye 3. dönemde de Başkan Yardımcılığı konumunu koruyarak büyük bir başarı sağladı. Yeni Başkan Yardımcılığı görevine AK Parti İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz seçildi.

KEİPA 26 Şubat 1993 tarihinde, Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye Parlamento Başkanlarının İstanbul’da toplanarak yayımladıkları ortak bir deklarasyonla kuruldu.

Yunanistan, Asambleye 1995 Haziran ayında, Bulgaristan ise 1997 Haziran ayında tam üye oldu.

Sırbistan ve Karadağ ise, 2004 yılı Kasım ayında KEİPA’ya katıldı.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu