Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Haberler

[FOTO GALERİ] TİKA, Çernobil çocuklarına el uzattı (Özel)

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Ukrayna’da Çernobil faciası nedeniyle engeli doğan çocuklara yardım elini uzattı.

Çernobil faciası sonucunda doğuştan beyin ve omuriliklerinde tümör olan hastaların tanı ve tedavisinin yapıldığı ülkenin tek hastanesi Ukrayna Romodanova Nöroşirurji Enstitüsü’ne, TİKA tarafından solunum cihazı bağışlandı.

Solunum cihazını teslim etmek için gelen; T.C. Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç ve TİKA Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Ahmet Çınar’ı enstitünün kapısında Ukrayna Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastane hekimleri ve Çernobil Çocuklarını Yaşatalım Vakfı Başkanı Lüdmila Zakrevskaya karşıladı.

Enstitünün Çernobil mağduru çocuklara bakan bölümünün Başhekimi Prof. Orlov Yuriy; Ukrayna genelindeki hastaların tedavisinin yapıldığı Nöroşirurji Enstitüsü’nde Çernobil’in çevreye yaydığı radyasyondan daha anne karnındayken etkilenen çocukların tanı ve tedavisinin yapıldığını söyledi. Başhekimi Prof. Orlov Yuriy enstitü hakkında Büyükelçi Meriç ve TİKA Koordinatörü Ahmet Çınar’a bilgi verdi ve enstitüyü gezdirdi.

Enstitüde incelemelerde bulunan Büyükelçi Meriç; “Ukrayna ve Türkiye arasında ikili temasları sıklaştırmamız gerekiyor. Türkiye’deki hastaneler Ukrayna’daki sağlık kurumlarına ilgi gösteriyor. Burada bir hayat için Ukraynalı doktorların verdiği mücadeleyi gördüm. Sizlere bu gayretlerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Büyükelçilik olarak size her türlü yardımı yapmaya hazırız” dedi.

Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na özel açıklamada bulunan Başhekim Prof. Orlov Yuriy; “TİKA’nın aldığı solunum cihazı sayesinde artık Ukrayna’da 500 gram ağırlığında doğan bebeklere bile suni solunum yapılabiliyor. Bu sayede ülkedeki prematüre bebeklerde hayatta kalma standartları; bir kilogramdan, 500 grama kadar düştü. Bize bu imkanı sağlayan Türk insanına ve hükümetine minnettarız” diye konuştu.

DESTEKLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK
Cihan’a konuşan TİKA Koordinatörü Ahmet Çınar, “TİKA 1997 yılından bu tarafa Ukrayna’da görevlerini yürütmekte. Kırım’da yoğunlaşmışız hizmet olarak ama bir ofisimiz de Kiev’de bulunuyor. Bugüne kadar 500’e yakın projeyi hayata geçirdik. Yüzyılın faciası Çernobil’in etkisi ülkede hala devam ediyor. En çok da çocuklar etkilendi. Bu enstitüde Çernobil mağduru çocuklara tıbbi müdahale yapılıyor. En büyük sıkıntılarının solunum cihazı olduğunu öğrendik. Biz de başkanlığımızın onayı ile bir solunum cihazı aldık” dedi.

Çernobil çocuklarına yapılan yardımın sadece bir solunum cihazı ile sınırlı kalmayacağını belirten Ahmet Çınar, sırada daha kapsamlı projeler olduğunun haberini verdi.

Kendisi de bir Çernobil mağduru anne olan Vakıf Başkanı Lüdmila Zakrevskaya ise şöyle konuştu; “Görevim icabı sık sık bu hastaneyi ziyaret ediyorum. İhtiyaçlarımız çok fazla biz de Türkiye’ye başvurduk. Yardım talebimiz hemen kabul edildi. Çok şaşırdık çünkü birçok insan yardım sözü veriyor güzel sözler söylüyor ama yapmıyor. Türkiye Başbakanı’na ve Türk halkına teşekkür ediyorum”

Çernobil Çocuklarını Yaşatalım Vakfı Afrika ve Asya Ülkeleri Danışmanı Süleyman Zaid Ahmed ise kendisinin Arap asıllı olduğunu belirterek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışmalarını övdü. Zaid Ahmed, Türklerin, Ukrayna’daki Çernobil çocuklarına da yardım elini uzatmasının önemine vurgu yaptı.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]