Haberler

Ukrayna’da sarı ve turuncu otomobiller az kaza yapıyor

Ukrayna’da faaliyet gösteren ‘PZU Ukrayna’ sigorta şirketi uzmanlarına göre ülkede en az sarı ve turuncu arabalar kaza yapıyor.

En çok kaza yapan araçların rengi ise siyah, gri ve kırmızı oldu. Beyaz araçlar ise en çok çalınanların arasına girdi. Beyaz araçların çalınma sebebi ise çok kolay başka renge boyanabiliyor olması.

Araştırma sonuçlarına göre en az kazaya karışan araç renkleri; turuncu, sarı, kahverengi ve mor.

Örneğin, tüm sigortalanmış sarı otoların arasında kaza yapan araçların oranı sadece yüzde 1 iken turuncularındaki oran ise yüzde 8 olarak gerçekleşti.

En çok kaza yapan araçların rengi metalik gri ve siyah olması dikkat çekti. Sigorta şirketinin ödeme oranlarına göre söz konusu renkteki araçlar açık renk arabalardan yüzde 20 daha fazla masraf çıkartıyor.

Ülkedeki araçların büyük çoğunluğunun renkleri metalik gri ve siyah. Yollardaki araçlardan yaklaşık olarak yüzde 25’i bu renklerden oluşuyor. Sigorta şirketlerin portföyünün yüzde 60’ı bu renk arabalardan oluşuyor. Şirketin bu renklerdeki araçlara yaptığı ödeme toplam giderin yüzde 70’ini oluşturuyor.

Koyu renk araçların sık kaza yapmasının nedeni sabah ve akşam saatlerinde yoldaki görünebilirlik ve fark edilme oranlarının düşük olmasından kaynaklanıyor.

Kırmızı renkteki araçların da kaza yapma oranı yüksek çıkmasının sebebi bu türden araç sahiplerinin genç ve deneyimsiz olmasından kaynaklanıyor.

Bu araştırmanın sonucunda otonun rengi sigorta şirketleri için risk hesaplamasında önemli faktör oldu.

Yoldaki aracın görünebilme renge bağlı ve doğal olarak kaza yapma ihtimali de.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu