Haberler

Ukrayna, Türk vatandaşlarına vizeyi kapıda verecek

Ukrayna Bakanlar Kurulu 1 Haziran’da yaptığı bir düzenleme ile mütekabiliyet ilkesine dayanarak, turizm amaçlı Ukrayna’ya giriş yapan, Türk vatandaşlarına kapıda vize verme kararı aldı.
Söz konusu kararname 10 Eylül 2011 tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni düzenleme ile birlikte , turizm amaçlı Ukrayna’ya giriş yapacak; Antigua ve Barbuda, Barbados, Mauritius, Salvador, Şeysel Adaları ve Türkiye vatandaşları için Ukrayna’nın; ‘Borıspil’, ‘Odesa’, ‘Simferopol’ isimli havaalanlarında ve Odesa Limanı’nda 15 gün geçerlilik süresi olan vizeler verilebilecek.

UKRAYNA KÖKLÜ VİZE REFORMU YAPTI
1 Haziran’da gerçekleşen Ukrayna Bakanlar Kurulu toplantısında onaylanan 567 numaralı kararname ile birlikte; ‘Ukrayna’ya giriş ve transit olarak geçişin yapılması amacıyla vize işlemlerinin uygulanması kuralları’ yeniden düzenlendi.

Ukrayna, yeni düzenleme ile vize alanındaki yasal çerçevesinin çağın gereksinimlerini karşılaması, AB mevzuatına uyum ve aynı zamanda yasa dışı göçle mücadele konusunda devlet organlarının faaliyetlerinin daha efektif hale getirilmesi amaçlanıyor.

Bakanlar Kurlunun yayınladığı kararname ile birlikte ülkede; yabancıların uzun vadeli kalmaları, yabancı sivil toplum örgütlerinin, yabancı ticari kuruluşların ve Ukrayna genelinde faaliyet gösteren yabancı bankaların temsilcilerine istihdam sağlanması konuları da düzenlendi.

VİZE TİPİ 22’DEN 3’E İNDİRİLDİ
Hayata geçecek köklü vize reformuyla vize tiplerinin sayısı da 22’den 3’e indiriliyor. Yeni uygulamayla vize tipleri; transit geçişler için ‘B’, kısa vadeli girişler için ‘C’ ve uzun süreli girişler için ‘D’ şeklinde sınıflandırıldı.

Toplu vizelerin kaldırıldığı düzenlemede; Guatemala, Malezya, Meksika, Panama, Singapur ve Hırvatistan gibi ülkelerin vatandaşlarının Ukrayna’ya kısa süreli girişlerinde de davetiye şartı iptal edildi.

VİZE TALEBİNE RET GELENE MAHKEME YOLU
Kararname ile birlikte artık Ukrayna yabancı uyruklu vatandaşlar ile vatandaşlığı olmayan şahısların, vize taleplerine neden “ret” cevabının verildiğini yazılı olarak bildirecek. Vize talebine ret cevabı gelen yabancılar karara itiraz edebilecek ve gerektiği takdirde haklarını mahkemede arayabilecek.

Bununla birlikte vize ücretleri de düzenlendi. Artık yabancıların vize işlem ücretleri de sabitlendi; tek girişli vize 85 dolar, çift girişli vize 130 dolar, çok giriş çıkışlı vize 200 doları olacak.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu