Haberler

Ukrayna’da 24 sene içerisinde AIDS’ ten 21 bin genç öldü

Avrupa’da en çok AİDS vaakasının görüldüğü ülke Ukrayna’da 24 sene içerisinde 21 bin kişinin AİDS’ten öldüğü bildirildi.

HIV ile yaşayan Ukraynalılar Network’ünden yapılan açıklamada Ukrayna’da 24 sene içerisinde AIDS’ ten 21 bin gencin öldüğünü belirtti.

AİDS’den ölümleri devletin HIV/AIDS problemini görmezden gelişine bağlayan organizasyon temsilcileri, ölümlerin başlıca sebebinin HIV virüsünün pozitif olarak görüldüğü insanların kullanması gereken ilaçlar finanse edilmediğinden yakındı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Ukrayna’da virüsün görüldüğü 92 bin kişinin acil tedaviye ihtiyaç var. HIV virüsünün tespit edildiği hastalardan sadece 22 bini gerekli tedaviyi alabilirken geriye kalan 70 bin kişi ise devletin yeterince kaynak ayırmadığından şikâyetçi.

AIDS konusunda BM iyi niyet elçisi ve Ukraynalı Olimpiyat Şampiyonu Liliya Podkopayeva’nın ise konuya ilişkin: “Her gün AIDS sekiz Ukraynalının hayatını alıyor. En korkunç olan o ki AIDS ülkemizin 25-49 yaş aralığındaki genç neslinin canını alıyor” dedi.

HIV ile Yaşayan Ukraynalılar Network Koordinasyon Kurulu Başkanı Vladimir Jovtyak: “HIV/AIDS tedavisinin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Hâlbuki azami antiretroviral tedavisi (ART) Ukrayna’da yıllık sadece 234 dolar. Yani günlük bir dolardan az olan bir ödenek lazım. Tüm HİV virüslü insanların ART tedavisini temin etmesi devletin sorumluluğu altında ve buğun yerine getirmiyor. Eğer ilerde de devlet ödenek ayırmazsa HİV virüslü insanlar ölmeye devam edecek.” şeklinde konuştu.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu