Haberler

Ukraynalı gençler Romanya’daki İnfomatrix 2011’de Altın Madalya aldı

Romanya’da Lumina Eğitim Kurumları’nın 9’uncusunu düzenlediği Uluslararası İnfomatrix 2011 Bilgisayar Olimpiyatları’nda, Ukrayna ekibi Sistem Kontrol kategorisinde Altın Madalya aldı. Bu sene de birbirinden ilginç projelerle dikkat çeken yarışmalara özellikle ‘Mini Sumo Robot Güreşleri’ damgasını vurdu.

Stantların açılış kurdelesini; Romanya Parlamentosu İletişim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Varujan Pambucian ile Bükreş Üniversitesi Rektörü Ioan Panzaru’nun yaptığı olimpiyat finallerinde
birbirinden çarpıcı projeler yarıştı.

Dünyanın dört kıtasındaki 38 ülkeden 250 üniversite ve ortaöğretim öğrencisinin 5–9 Mayıs tarihleri arasında zorlu bir yarış ortaya koydukları olimpiyatlar görkemli bir açılış programı ile başladı. Bu sene dokuzuncusunu düzenledikleri İnfomatrix Bilgisayar Yarışması’nın kendi alanında tek olduğunu söyleyen Lumina Eğitim Kurumları Genel Müdürü Fatih Göktaş, bütün katılımcılara teşekkür etti.

Romanya Parlamentosu İletişim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Varujan Pambucian da düzenledikleri dev organizasyon için Lumina Eğitim Kurumları yetkililerini tebrik etti.

Programcılık, Bilgisayarla Sanat, Sistem kontrol, Dijital İçerik ve Mini Sumo Robot Yarışı kategorilerini kapsayan olimpiyatlar, Lumina Eğitim Kurumları, Romanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ile Güneydoğu Avrupa Lumina Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirildi.

Uluslararası Bükreş Okulu Kampüsü’nde (ISB) düzenlenen yarışmaya katılan proje sahibi öğrenciler, açılan fuarda hem ülkelerini hem de projelerini sergileme ve tanıtma imkanı buldu.

Tam bir teknoloji ve kültür festivaline dönüşen İnfomatrix 2011 Bilgisayar Olimpiyatları finalllerinde proje sahibi öğrenciler, fuarda çalışmalarını tanıttıktan sonra her biri kendi alanlarında uzman jüri üyelerine çalışmalarını takdim etti.

TÜRKİYE 9 MADALYA ALDI
Dört günlük Olimpiyat heyecanı Bükreş Çocuk Sarayında (Palatul Copiilor) düzenlenen görkemli ödül töreni ile noktalandı. Romen folklor ekiplerinin de çeşitli gösteriler sunduğu törende, her ülkeden öğrenciler kendi bayrakları ile sahnede yerini aldı. Daha sonra yapılan konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere tek tek madalyaları ve kazandıkları para ödülleri verildi.

Türkiye’deki farklı eğitim kurumlarından 13 okulun katıldığı İnfomatrix yarışmalarında tek altın madalyayı Galatasaray Lisesi öğrencisi Yağızhan Güler “Visuali” isimli programı ile kazandı. Yaklaşık 1 senedir projesini geliştirmeye çalıştığını söyleyen Güler, geliştirdiği projesinin özellikle tıp ve güvenlik alanında büyük ilgi uyandıracağını düşünüyor. Programla tanımlanan bir resmin aynısı kısa bir süre içerisinde bulunabiliyor. Güler, buna göre tıp alanında önceden çekilen bir resimle vücuttaki tümörleri çok kolay tespit etmenin mümkün hale geleceğini düşünüyor. Aynı şekilde güvenlik alanında da aranan kişileri çok kolay bulmanın mümkün hale geleceğini düşünüyor.
Türk öğrenciler, 5 gümüş ve 3 bronzla birlikte Olimpiyatlardan toplam 9 madalya ile döndü.

UYKUCULARIN KABUSU YATAK
Yarışmaya Tanzanya’dan katılan 16 yaşındaki Mwesiga Ngemera Ndibalema isimli öğrenci uykusu ağır olanlar için bir uyandırma yatak projesi geliştirmiş. Proje, cep telefonuna yüklenen bir program yardımıyla uyanmakta zorlanan kişilerin telefonuna ayarlanıyor. Kalkış saati geldiğinde telefon, yatağın içinde bir programa sinyal gönderiyor. Sinyal geldikten sonra programlı yatak, gürültü yapmaya başlıyor. Daha sonra uykucuya hafif elektrik veriyor. Yine kalkmadıysa bu kez son
çare olarak uykucuya su püskürtüyor.

BÜYÜK ÖDÜLLERİ KAZANAN ÜLKE VE PROJELER
DİJİTAL İÇERİK:
En büyük ödül: TheHeart ( Kazakistan)
Altın Madalya: E–Crime (Avustralya)
Altın Madalya With Magic and Sword ( Polonya)
—————
BİLGİSAYARLA SANAT:
En büyük ödül (Üniversite) ¡Nice! (Meksika)
En büyük ödül (Lise): Memories of a child (Ekvator)
Altın Madalya (Üniversite) The Artefect – Cinematic
(Meksika)
Altın Madalya (Lise) Maia y su Bufanda (Meksika)
Altın Madalya (Lise) Sports Academy (Mynmar)
———————
SİSTEM KONTROL
En büyük ödül (Lise) Universal Self Balancing Robotic
Platform (Romanya)
Altın Madalya (Üniversite) PocketBot2 (Çek Cumhuriyeti)
Altın Madalya ( Lise) «VISUAL AVR» System (Ukrayna)
Altın Madalya (Lise) The Gatesystem (Bosna Hersek)

PROGRAMCILIK:
En büyük ödül (Lise) On line Visual PHP IDE (Romanya)
Altın Madalya (Lise) Archimedes – Math Puzzle (Kazakistan)
Altın Madalya (Lise) Visuali (Türkiye)

MİNİ SUMO ROBOT GÜREŞİ
En büyük ödül (lise) Micro Deville (Romanya)
Altın Madalya (lise) RazvanBot (Romanya)

Hayri  Gül – Bükreş – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu