Haberler

Ukrayna boşanmada Avrupa lideri

Avusturya’da günlük yayımlanan Die Presse gazetesinin haberine göre Ukrayna, Avrupa ülkeleri içerisinde boşanma oranında lider oldu.

Die Presse’nin Avrupa’daki boşanma istatistiklerinden yola çıkarak hazırladığı haberde Ukrayna’daki her bin çiften 5,3ü boşanmış. Avrupa ülkelerinde ise her bin kişiden 5’î boşanıyor.
Avrupa ülkelerinde boşanma oranlarının binde bir kadar az görüldüğü ülkeler ise; Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ ve İtalya oldu. Makalenin yazarına göre ülkede nüfusun dindarlık oranı artıkça boşanma oranları da azalıyor.

İtalya’nın dışında Avrupa’da düşük boşanma oranı Polonya ve İrlanda’da görülüyor. Öte yandan Malta’da ise boşanmak resmen yasak. İrlanda’da ise çiftlerin boşanmalarına 1995 yılında itibaren izin verilmeye başlanılmış. İrlanda’da çiftler arasında boşanma yaygın değil, bin kişide bire bile denk gelmiyor.

Ukrayna Adalet Bakanı Aleksandr Lavrinoviç daha önce yaptığı açıklamada Ukrayna’da 2010 yılında boşanma oranlarında rekor seviyede düşüş yaşadığını belirtmişti.

2010’da yılında Ukrayna’da toplam 126 bin çift boşanmıştı.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu