Haberler

Turizm sezonu, beş aydan yedi aya çıkıyor

Turizm tesisleri yeni sezon hazırlıklarına başladı. Erken rezervasyonların tahmin edilenden fazla gelmesi, otellerin faaliyet süresini iki ay uzatacak. Sezon, mayısta başlayıp kasım sonuna kadar devam edecek. Bu durum, turizm personelinin çalışma takvimini 5 aydan 7 aya çıkaracak. Böylece çalışanların işsiz kaldığı süre kısalmış olacak. Sektör, bu sezon personel sayısını yüzde 20 artırmayı planlıyor.

Kuzey Afrika’daki gelişmeler Türk turizmine avantaj sağladı. Bu sene otellerde yüksek oranda doluluk bekleniyor. Erken rezervasyonların tahminlerden fazla gelmesi üzerine turizm şirketleri sezonu iki ay uzattı. Haziran-ekim arası faaliyet gösteren oteller, bir ay erken açılıp bir ay geç kapanacak. Bu, istihdama da olumlu yansıyacak. Oteller personel sayısını yüzde 10 ile 20 arasında artıracak. Sektörün, ilave olarak 100 bin kişiye iş vermesi planlanıyor.

Kış dönemi kapanan oteller, yeni sezon hazırlıklarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Nisan ayının ortasından itibaren misafir kabul etmeye başlayacak turistik tesisler, eleman alımına hız verdi. İşletmeler, kat görevlisinden servis elemanına kadar birçok pozisyonda eleman alacak. En fazla ihtiyaç duyulan elemanların başında ise resepsiyonist, garson ve aşçı geliyor. Turizm personelinin 15 Nisan’dan itibaren işbaşı yapacağını belirten İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) Başkanı Talat Kanbir, “Oteller, yüksek sezon denilen temmuz ve ağustosta tam kapasite çalışırdı. Erken rezervasyonlara göre, bu sene yüksek sezona haziran ve eylül ayları da dahil olacak. Mayıs, kasım ayları da kısmen dolu geçecek. Bu da istihdama olumlu yansıyacak.” dedi. Kanbir, sektörün bu sezon 100 bin ek istihdam sağlayacağını, yan sektörlerle birlikte sayının 200 bini bulacağını kaydetti. Turizmin insan odaklı bir sektör olduğunu, bu yüzden gelen misafire oranla personel istihdam edildiğine işaret eden Kanbir, “Yönetim kadrosunda bir yığılma söz konusu. En fazla alt kademede çalışacak personele ihtiyaç duyuluyor. Özellikle mutfak, kat ve meydan temizlik personeli temini konusunda sıkıntı çekiliyor.” diye konuştu.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Adnan Özsoy da, erken rezervasyonların bütün sezona yayıldığını, bunun da istihdamı olumlu etkileyeceğini dile getirdi. Yeni sezonda Antalya bölgesindeki otellerin eleman alımını artıracağını kaydeden Özsoy, şöyle konuştu: “Sezon sonunda sektörde 200 binin üzerinde personel boşa çıkıyor. Bu sene yüksek doluluk beklentisi olduğu için en azından personelin çalıştığı süre uzayacak. İşsiz kaldıkları süre kısalacak.”

Sektörde en fazla eleman alımı yapan otellerin başında Rixos geliyor. Rixos Hotels, bu yıl yeni otellerinin açılmasıyla istihdam sayısını yüzde 20 artıracak. Rixos Hotels İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Yasemin Akad, işe alımlarda, ilgili pozisyonun gerektirdiği niteliklerin ve tecrübenin dışında, yenilikleri takip eden, çözüm odaklı yaklaşımları olan adayları tercih ettiklerini söyledi. Gruba bağlı 12 tesisinde yaklaşık 6 bin kişi çalıştığı bilgisini veren Akad, “Antalya merkezli olarak 2000 yılında kurulan Rixos Hotels, yaklaşık 6 bin çalışanıyla Türkiye’nin yanı sıra Hırvatistan, Kazakistan, Ukrayna ve Libya’da 5 lüks resort ve 7 şehir oteliyle hizmet veriyor. 2011 yılında yeni açılan otellerimizle yüzde 20 oranında istihdam artışı bekliyoruz.” diye konuştu. Fame Otelleri Genel Koordinatörü Erkut Kara da, Kuzey Afrika’dan dolayı Türkiye’ye artan ilginin turizm sektöründeki çalışan sayısını artıracağını ifade etti. Bu sezon hareketliliğin mayısta başlayacağını, bu yüzden askıdaki personeli bir ay erken çağıracaklarını belirten Kara, “Fame Otelleri olarak Antalya ve ilçelerinde beş otelle hizmet veriyoruz. Kış kadromuz yaklaşık 400 kişi. Bu sene alacağımız personel sayısı 800’ü bulur.” bilgilerini verdi.

Turizmde en çok eleman aranan pozisyonlar

Resepsiyonist

Garson

Aşçı

Rezervasyon elemanı

Barmen/barmaid

Kat hizmetleri görevlisi

Bellboy

Misafir ilişkileri elemanı

Operasyon elemanı

Kat şefi

 

Şaban Gündüz – Antalya – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu