Haberler

İstanbul’daki 40 gün 40 gece alışveriş ve eğlenceye Ukraynalılar da katılacak

İstanbul’un ve dolaylı olarak Türkiye’nin ticaret potansiyelinin geliştirilmesi için 18 Mart-26 Nisan 2011 tarihleri arsında planlanan İstanbul Alışveriş Festivali’nin (Shopping Fest) tanıtım toplantısı İstanbul Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dünya turizmi gerilerken Türkiye’deki turizm faaliyetlerinde ilerleme yaşandığını, bu festival ile de bu gelişime katkı sağlamayı amaçladıklarını anlattı.

İlk olarak 2003 yılında başlayan ancak bu yıl bakanlık ve ilgili kuruluşların desteğiyle profesyonel hale getirilen, “40 gün 40 gece alışveriş ve eğlence” sloganıyla başlayan İstanbul Alışveriş Festivali çeşitli tanıtım faaliyetleriyle devam ediyoır. 18 Mart 2011’de başlayan festival için aralarında İtalya, İsveç, Ukrayna, Avusturya, Hollanda, Danimarka gibi 40 ülkede tanıtım faaliyetleri yapıldı. Türkiye’ye gelen turist yoğunluğu ve potansiyel ülkeler dikkate alınarak hazırlanan kampanyada açık hava reklamları ve tanıtım çalışmaları yapıldı. İstanbul ve Türkiye’nin ticari potansiyelinin geliştirilmesini amaçlayan festival’in tanıtım toplantısı da İstanbul’da yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile projeye sponsor desteği veren kuruluşların temsilcileri katıldı.

‘DÜNYA TURİZMİ GERİLERKEN TÜRKİYE İLERLEDİ, BUNU KALICI KILMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Konuşmasında dünya turizmi ile Türkiye’yi karşılaştıran Günay, dünya turizminin gerileme gösterdiği bir dönemde Türk turizminin ilerleme gösterdiğini söyledi. Alışveriş festivali ile gelinen noktaya yeni kavram, varış noktaları ve yeni sunumlar geliştirerek katkı sağlamaya çalıştıklarını anlatan Günay, festival için özellikle yurt dışında önemli bir tanıtım kampanyası yürütüldüğünü belirtti. Bakan Günay, alışveriş festivali kapsamında ne kadar alışveriş yapıldığının tespiti için henüz erken olduğunu belirterek bölge ülkelerinin daha fazla ilgisini çekmeyi planladıklarını anlattı.

Vali Hüseyin Avni Mutlu ise kalkınma ajansı kanalı ile festivali hamilik yapmaktan mutluluk duyduklarını ve bu rollerinin devam edeceğini dile getirdi. Mutlu, İstanbul’un dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olduğunu belirterek etkinlik nedeniyle ekstra güvenlik görevlisi tahsis edilmediğini ancak yoğunluk olabilecek yerlerde daha hassas davranıldığını belirtti.

Toplantının ardadan basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Günay, Dolmabahçe’deki Beşiktaş Stadı ile ilgili daha önce yaptığı değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine Beşiktaş taraftarlarını üzecek bir şey söylemediğini dile getirdi. Sözlerine açıklık getiren Bakan Günay, “Benim söylediğim şu: İnönü Stadyumu’nun bir alışveriş merkezine dönüşmemesi, rant merkezine dönüşmemesi lazım. Stadyum zaten tescilli bir yapı. Onu olduğu gibi koruyabiliriz, veya Galatasaray’a olduğu gibi başka bir yerde stad sahibi olabilirler. Ama altına bir otopark, arkasına bir otel, içine bir kongre salonu, sergi salonu, yeme içme merkezleri… Sanıyorum Beşiktaşlı arkadaşlarımız da böyle bir şeyi istemezler.” şeklinde konuştu.

İstanbul Alışveriş Festivali (Shopping Fest) Resmi Sitesi için tıklayınız.

CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu