Haberler

Türkmenler eğitim için Ukrayna’yı seçiyor

Ukrayna’daki üniversitelerde eğitim gören Türkmenistanlı öğrenciler, yabancı öğrenciler sıralamasında ikinci sırada bulunuyor. Ukrayna’da 5 bin 500 Türkmen öğrencisi çeşitli üniversitelerde eğitim görüyor.

Rusça yayın yapan ”turkmenistan.ru” haber sitesinin haberine göre, Ukrayna Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Dimitriy Tabaçnik yaptığı açıklamada, ülkesinde eğitim gören yabancı öğrenci sayısında rekor bir sayısı ulaştıklarını ve halihazırda yabancı öğrenci sayısının 48 bini bulduğunu kaydetti.

Türkmen öğrencilerin Çinli öğrencilerden sonra ikinci sırada bulunduğunu kaydeden Tabaçnik, “Ukrayna’da 134 ülkeden öğrenci okuyor. Yabancı öğrenci sıralamasında Çin 6 bin öğrenci ile ilk sırada bulunuyor. Çin’i bu sıralamada 5 bin 500 öğrenci ile Türkmenistan, 4 bin öğrenci ile Rusya, 3 bin 500 öğrenci ile Hindistan takip ediyor.” diye konuştu. Bakan ayrıca, Ürdün ve Nijerya’dan da 3 biner öğrencinin eğitim gördüğünü ifade etti.

Bakan Tabaçnik, yabancı öğrenci fazlalığı sayesinde yaklaşık 5 bin öğretmen ve personelin sürekli işi olduğunu ve yabancı öğrencilerin üniversitelerin bütçesine de 800 milyon hrivna katkı sağladığını bildirdi. Tabaçnik, istatistik bilgilere dayanarak, yabancı öğrencilerin ülke ekonomisine de 500 milyon doların üzerinde girdi sağladığını açıkladı.

 

Cihan

 

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu