Haberler

Ukrayna Başbakanı Azarov: Kalkınmada Türkiye’yi örnek alıyoruz

Dünya Liderleri Değişim Zirvesi’ne katılan Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, Türkiye’yi örnek aldıklarını söyledi. Azarov, ülkesindeki değişim sürecini daha iyi anlayıp yönlendirebilmek için bu toplantıya katıldığını ifade etti.

Ülkesi Ukrayna’nın da Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki ülkelerdeki gibi büyük bir değişim içinde olduğunu ve bu değişimi sancısız bir şekilde geçirmek istediklerini kaydeden Azarov, İstanbul’daki “Değişimin Liderleri Zirvesine” katılarak buradaki katılımcıların tecrübelerinden istifa etmek istediğini belirtti.

Japonya’da yaşanan tsunami felaketinin benzeri bir trajedi olan Çarnobil felaketini yaşadıkların, bu sebeple Japon halkının acısını çok daha iyi anlayabildiklerini ifade eden Ukrayna Başbakanı, “Bu konuda dünya liderleri olarak elimizden gelen yardımı yapmamız gerekir” dedi.

2008 yılında patlak veren ekonomik kriz başta olmak üzere dünyamızın son yıllarda farklı küresel krizlerle mücadele ettiğine dikkat çeken Azarov, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da patlak veren ayaklanmaların da bu krizlerin bir sonucu olduğunu savundu.

Ukrayna’da birçok köklü reform yapmaya başlayarak bir değişim sürecine girdiklerini kaydeden Ukrayna Başbakanı, bu reformları istikrarlı bir şekilde yapmak istediklerine vurgu yaptı. Nikolay Azarov konuşmasını şöyle sürdürdü: “Değişimi gerçekleştirirken ‘denge’ ve ‘istikrar’ çok önemli. Tabi bunu sağlayabilmek de bir o kadar zor. Reformlar yapıyoruz. Değişimi arzuluyoruz. Ama bunu nasıl yapacağımızı tam olarak bilemiyoruz. Bunun için reçete arayışı içindeyiz.” şeklinde ülkesindeki problemlere değindi.

Bağımsızlıklarının 20. yılını kutladıklarını ve bu süre zarfında çok yol katettiklerine de sözlerinde yer veren Azarov, ” Ukrayna dünya siyasetinde her geçen gün daha önemli ve hatırı sayılır bir aktör haline geliyor. Türkiye ile de çok olumlu ilişkiler içindeyiz. Türkiye ve Çin gibi çok hızlı kalkınan ülkeleri kendimize örnek alarak biz de hızlı bir şekilde gelişmek istiyor ve refah düzeyimizi arttırmayı arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

Ülkesinde Gayri Safş Yurtiçi Milli Hasıla’nın yüzde 4 arttığını ve önümüzdeki yıl yüzde 7-10 arasında artış hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Ukrayna Başbakanı, 2013 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacaklarını hatırlattı. .

Dış politikada komşu ülkelerle “dostane” ilişkiler içinde hareket ettiklerini kaydeden Azarov, farklı bir dış politika stratejisi izlediklerini belirtti. Azarov sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerek Rusya, Türkiye, Polonya ile gerekse Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimiz çok daha iyi noktaya geldi. AB entegrasyonuna gidiyoruz. Türkiye ve Çin’in hızlı gelişmesini gözlemliyoruz. AB ve Türkiye ile serbest ticaret görüşmeleri yapmaktayız. Bu konuda küçük pürüzler dışında mutabakata çok yakınız. Nisan ayında Çernobil faciasının 25. Yılı münasebetiyle Kiev’de uluslararası bir forum düzenleyeceğiz ve bu forumda nükleer güvenlik konusunu ele alacağız. “

(CİHAN)

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu