Haberler

Donetsk’te diyalog konuşuldu

Diyalog Avrasya’nın yuvarlak masa toplantısı Türk Hava Yolları’nın (THY) sponsorluğunda Donetsk’te gerçekleşti.

Yöneticiler ve halk arasındaki diyalogun gerekliliği konusu geniş bir uzman halkası tarafından analiz edildi. Avrupa ve Asya sınırlarını bile aşma kertesine gelen Diyalog Avrasya Platformu (DAP), Donetsk Milli Devlet Üniversitesi ve Ukrayna Milli Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün Donetsk Şubesi “Toplum ve Yönetim Arasındaki Diyalog Bağlamında Toplumlar Arası Uzlaşma” adlı ortaklaşa 9 Şubat, 2011 tarihinde Donetsk’te bir panel düzenledi.

Entelektüel katılımcılar sadece Ukrayna’da değil son dönemde dünyanın birçok ülkesinde devam eden siyasal krizlerde eksikliği hissedilen yöneticiler ve halk arasındaki diyalog gerekliliğini enine boyuna tartıştı.

Ülke içinde toplumlar milletlerarası diyalog sürecini ve problemlerini müzakere edip, farklı millet ve halklar, devlet ve toplum arasındaki anlaşma ve uzlaşmanın geliştirilmesi bağlamında somut tekliflerini sundu.

Panelde, organizatör olarak Ukrayna Milli Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Donetsk Şubesi Başkanı Yuriy Makahon, DAP Dönem Başkanı ve Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Volodemir Serhiyçuk ve DAP Ukrayna Koordinatörü Gökhan Demir, sunumlarını yapmak üzere Donetsk Valiliğini temsilen azınlık ve dinlerden sorumlu Olga Maştakova, Donetsk Belediyesini temsilen meclis üyesi Olga Tseselska, Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Sosyoloji Fakültesi Dekanı Andriy Horbaçık, Donetsk Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Nikolay İvanıtsın, Milli Stratejik araştırmalar Enstitüsü Müdürü Maksim Rozumniy, Türk Hava Yolları Donetsk Genel Müdürü Gökhan Örmeci, Türkiye’de İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Vedat Demir ve Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Dermenci yer aldı.

Paneldeki sunumları daha sonra; “Bölgesel açıdan uluslararası ekonomik ilişkilerin gelişim problemleri ve yabancı sermayelerin çekilmesi” adlı bilimsel bir mecmuada toplanacak.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

 

Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu