Haberler

Kırım’da gençler Hocalı’ya adalet için yürüdü

Ermeniler tarafından 19 yıl önce Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında katledilen Azeri Türkleri, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

“Hocalıya Adalet” etkinlikleri çerçevesinde; İslam Konferansı Gençler Forumu, Ukrayna Azerbaycanlı Gençler Birliği ve Kırım Azerbaycan Birliği Cemiyeti üyeleri Kırım’ın başkenti Simferopol şehrinde toplu yürüyüş yaptı ve Simferopol Merkez Kütüphanesi’nde anma merasimi düzenlendi.

Ukrayna Azerbaycanlı Gençler Birliği üyeleri, Türk ve Tatar gençler; “Ermeniler Hocalı’da yaptıkları vahşilik için tarih önünde cevap vermeliler” diyerek yürüyüş yaptı. Aynı zamanda gençler yoldan geçen Ukraynalı vatandaşlara Hocalı’da yaşananlar hakkında fotoğraflı bültenler dağıttı.

Yürüyüş akabinde gençler Kırım’da yaşayan Azeriler yerli ve yabancı öğrencilerin de inisiyatifiyle düzenlenen anma merasimine geçildi.

Konuşmacılar Hocalı’da daha 19 yıl önce yaşanan ve hafızalarda canlılığını koruyan olaylar hakkında bilgi verdi. Anma merasiminde daha sonra Hocalı katliamı hakkında bir belgesel izlenildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ukrayna Azerbaycanlı Gençler Birliği Başkanı Anar Tahirov, “Hocalı’daki insanlık dramı, saygın uluslararası insan hakları örgütleri tarafından belgelendirilmiş olmasına rağmen adalet yerini bulmadı. Hocalı katliamı’nda adalet yerini bulana dek biz eylemlerimize ve davamızı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Yunus Erdoğdu – Kiev- Cihan

 

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu