Haberler

Ukrayna, NATO’ya üye olmadan ilişkileri geliştirecek

Ukrayna Parlamentosu’nun NATO’ya üyelik talebini rafa kaldırmasının ardından, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Sergey Tigipko Ukrayna ve NATO’nun işbirliğini geliştiğini fakat üyelik konusun gündeme gelmediğini belirtti.

Bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada Sergey Tigipko, “Bizim NATO ile işbirliği yıllık program çerçevesinde gelişiyor. NATO ile Ukrayna arasındaki işbirliği geçtiğimiz yıl artış kaydetti. Çünkü hükümetin başına sorumlu kişiler geldi ve NATO konusunu ciddi bir şekilde ele alıyorlar.” dedi.

NATO ile Ukrayna’nın işbirliğin gelişmesinin orduyu memnun ettiğini belirten Tigipko, NATO ile entegrasyonun Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin standartlarını yükselteceğini gördüklerini belirtti. Ülkesinde hâli hazırda kimsenin Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda konuşmadığına dikkat çeken Tigipko, “Nüfusun yaklaşık yüzde 70’i Rusya ile mevcut ilişkilere zarar vereceği endişesi ile NATO’ya karşı çıkıyor.” dedi.

Rusya ile iyi ilişki içinde olması gerektiğine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Tigipko, “AB ile ilişkilerimiz devam ediyor. Gündemde serbest ticaret anlaşması, AB ile entegrasyon ve Ukrayna’ya vizelerin kaldırılması gibi konular var.” diye konuştu.

Serbest ticaret bölgesi kurulmasını AB üyeliği önündeki en son basamak olarak değerlendiren Tigipko, AB’ye tam üyelik statüsü için Ukrayna kanunlarının Avrupa kanunlarına adapte edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tigipko bu yıl içerisinde AB’nin, kısa süreli ziyaretlerde Ukrayna vatandaşları için vizeyi kaldırabileceğini söyledi.

Yunus Erdoğdu – Kıev – Cihan

 

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu