HaberlerSpor

Özbekistan Futbol Ligi’nde geçen sene 76 yabancı forma giydi

Özbekistan Oliy (Yüksek) Futbol Ligi, geçen sezon 76 yabancı futbolcuya ekmek kapısı oldu. Ligde 2010 futbol sezonunda 14 ülkeden toplam 76 futbolcu değişik takımlarda forma giydi.

Özbekistan liginde altı futbolcuyla en faza yabancı oynatan takım Maşhal olurken, hiç yabancı futbolcu oynatmayan tek takım ise Fergana Vadisi ekiplerinden Neftçi oldu.

Bir ara Brezilylı ünlü çalıştırıcılar Arthur Zico ve Luiz Felipe Scolari’ye de ev sahipliği yapan Özbekistan’a en fazla futbolcu gönderen ülkeler arasında Ukraynailk sırada yer aldı. Özbekistan liginde geçen sezon Ukrayna’dan 17 futbolcu forma giydi. Rusya, Brezilya, Nijerya ve Gürcistan, Özbekistan’da futbolcu veren diğer ülkeler oldu.

14 takımlı ligde en fazla yabancı bulunduran takımlardan biri de Brezilyalı ünlü futbolcu Rivaldon’nun da forma giydiği Bunyodkor oldu. Bunyodkor’da geçen sezon dördü Brezilyalı olmak üze 5 yabancı futbolcu top koşturdu.

Özbekistan Oliy Ligi, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından 2010 yılına ilişkin yapılan en iyiler değerlendirmesinde 62. sırada yer almıştı.

Özbekistan Oliy Ligi 2011 sezonu, Mart ayı başında başlayacak ve Kasım’da sona erecek.

 

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu