Haberler

[FOTO] Ukrayna ve Türkiye başbakanları bir araya geldi

Beraberindeki 4 bakan ve 600’ü aşkın işadamı ile birlikte Ukrayna’ya çıkarma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam saatlerinde de Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov ile görüştü.

İki ülke arasındaki vizelerin kaldırılması ve serbest ticaret anlaşması için düğmeye basan Başbakan Erdoğan’ın, meslektaşı Azarov ile yaptığı görüşmede farklı alanlarda işbirliğinin yoğunlaştırılması hususunda uzlaşıldı.

İki ülkenin ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılması konusunda hemfikir olan liderler, özellikle önümüzdeki dönemde, ekonomik, ticaret, inşaat, metalürji, makine yapımı, gemi yapımı, havacılık, uzay, enerji, savunma, turizm ve kültürel alanda işbirliğinin artırılacağına dikkat çekti.

Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk şirketlerine destek olacaklarını söyleyen Başbakan Azarov, Ukrayna ekonomisine Türk yatırımcılarını çekmek istediklerini ifade etti.

Şubat ayında Ukrayna’da hükümetin bir yılını dolduracağını kaydeden Başbakan Erdoğan, ülkede siyasi istikrarın oturmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan, 2012 Avrupa Futbol şampiyonasında zamanın daraldığına işaret ederek Türk inşaat şirketlerinin Ukrayna’daki altyapı çalışmalarına talip olduklarını belirtti.

 

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu