Haberler

Belarus Ukrayna transit petrol geçiş anlaşması yaptı

Ukrayna ile denize kıyısı olmayan kuzey komşusu Belarus arasında transit petrol geçiş anlaşması yapıldı. Ukrayna’dan geçen Odesa Brodi petrol hattından Belarus petrol rafinerilerine 2011 ile 2012 yılları arasında yıllık 4 milyon ton petrolün transit geçişi konusunda anlaşma “Ukrtransneft” Başkanı Aleksandr Lazorko ile Belarus Petrol Şirketi Genel Müdürü Yardımcısı Andrey Şişko tarafından imzalandı.

Ukraynalı yetkililer yaptıkları açıklamada Belarus ile Ukrayna arasında yapılan petrol transit anlaşmasının Rusya karşıtı bir amacının olmadığının belirtti.

27 Aralık 2010’da, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin yönet iminden yapılan açıklamada Azerbaycan’ın Belarus’a yıllık 5 milyon ton ham petrol vereceği bildirilmişti.

Aynı tarihte Belaruslu yetkiler de, 2011 yılında Venezüella petrollerini almaya devam edeceklerini ve Venezüella petrolünün de Odesa Brodi hattı üzerinden geçeceği belirtilmişti.

Söz konusu petrol hattının ileriki dönemlerde Azeri ve Venezüella petrolleri ile yıllık 8 milyon ton olan tam kapasiteye kadar çıkarılması da gündemde.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu