Haberler

Lenin’i Ukrayna’da sarı ve maviye boyadılar

Ukrayna’da milliyetçi gurupların eski Sovyet simgelerine yönelik saldırıları sürüyor. Yeni yılın ilk gününde Zaporojye kentinde Ukrayna Komünist Partisi Bölge Teşkilatı binası önündeki Sovyet lideri Stalin’in heykelinin bombalanmasının yankıları sürerken, yeni bir saldırı haberi geldi. Başkent Kiev’in 820 kilometre güneydoğusundaki Donetsk kentinde Frankeştayn Bloğu üyeleri Lenin heykelini Ukrayna bayrağının renkleri olan sarı ve maviye boyadı.

Eylemi üstlenen milliyetçi Frankeştayn gençlik grubu internetten yaptığı açıklamada; “Eylemin amacı, halkın eski ideolojileri terk etmesini teşvik etmek. Geçmişin ölü putları ve mumyalanmış ideolojisini bırakmak. Zamanda geri dönüşün imkânsız olduğunu anlatmak. Burası Ukrayna ve anıtlar da Ukrayna’ya has olmalı yabancılara değil” denildi.

Ülkedeki Komünistlerden gelen tepkileri de eleştiren gençlik gurubu, boyadıkları Lenin heykelinin boyanmadan önce; tek kolunun kopuk anıt çevresinde bir sürü küfür yazılarının bulunduğunu, sakatlanmış heykelin bakımsızlıktan çatladığını ve çöplük içresinde olduğunu belirtti.

 

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu