Haberler

[Foto] Avrupa ve Asya’nın önde gelen gazetecileri Kiev’de buluştu

Uluslararası Rus Haber Ajansı Ria Novosti tarafından organize edilen Avrupa ve Asya Medya Formu (FEAM) Ukrayna’nın başkenti Kiev’de başladı.

Başkent Kiev’deki foruma Bağımsız Devlet Topluluğu (BDT), Baltık ülkeleri ve Gürcistan’dan gelen; haber ajansları yöneticileri, önde gelen gazete ve dergilerin genel yayın yönetmenleri, bölgede tanınmış gazeteciler ve uluslararası uzmanlar olmak üzere yaklaşık 300 kişi katıldı.

8-9 Aralık tarihleri arasında iki gün sürecek forumda; mültimedya teknolojilerinin geliştirilmesi ve dijital ortama geçiş, medyanın uyum içinde hareket etmesi, geleneksel medya ve yeni platformları, sosyal ağ sahipleri arasındaki rekabet, Avrupa ile Asya bölgesinde bilgi alışverişi sorunları ele alınacak.

Forumunun açılış konuşmasını yapan Ria Novosti’nin Genel Müdürü Svetlana Mironyuk; “Aralarında siyasi ve diplomatik sorunlar olan farklı ülkelerden gazetecilerin bu forumda iletişim halinde görmekten dolayı çok mutluyuz.” dedi.

Svetlana Mironyuk, Ria Novosit’Nin 2011 yılında 70 yaşına gireceğini ve gelecek yıl yapılacak forumu yeni ülkelerden daha geniş bir katılımla yapılacağını belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Anna German foruma davet edilen fakat yoğun programı nedeniyle katılamayan Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in FEAM için yayınladığı mesajı okudu.  

Yanukoviç mesajında FEAM’ı eski Sovyetler Birliği ülkeleri arasında adil bilgi paylaşımını teşvik edecek özgün bir proje olduğunu söyledi. Anna German ise konuşmasında, eski Sovyet ülkeleri içersinden basın özgürlüğünün en geliştiği ülkenin Ukrayna olduğunu iddia etti.

2009 yılındaki forma katılan Rusya Federasyonu Başkanı Dimitri Medvedev’in gönderdiği mesajı, Kremlin STK ve İnsan Hakları Konseyi Başkanı Mikhail Fedotov okudu. Medvedev’in forma katılanlara hitaben yayınladığı mesajında; “Kiev’deki forum bölge ülkeleri arasında insani işbirliği üzerinde olumlu bir etkisi olacak. Yüksek seviyede katılımın olduğu bu forum medyanın otoriter bir tartışma platformu haline geldi.” ifadeleri yer aldı.

Mikhail Fedotov ise konuşmasında Yanukoviç’in katılamamasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve Anna German’a Yanukoviç’e ulaştırması için “Medyanın Kendini Düzenlemesinin el kitabını” verdi. Fedotov medyanın sadece devlet tarafından değil kendi kendisini düzeltmesi gerektiğini önemine işaret etti.

Foruma katılan eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma da medya mensuplarına hitaben bir konuşma yaptı. Leonid Kuçma basın mensuplarının arasında olmaktan ve konuşulanları ilk ağızdan işitmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Teknoloji kirliğine dikkat çeken Ukraynalı lider gelişen teknolojinin insanlara; gerçeği, yarı doğruyu ve yalanı göstermek için kullanılması gerektiğine değindi.

Forum vesilesiyle farklı ülkelerden Kiev’e gelen gazeteciler yüz yüze görüşme imkânı da buldu.

 

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu