Haberler

The Economist: Erdoğan’ın Libya politikasına ekonomik kaygılar yön veriyor

The Economist, Türkiye’nin Libya politikasının altında yatan gerçek sebebin “insani duygular” değil, “ekonomik kaygılar” olduğunu savundu.

Dergi, Türkiye’nin Libya politikalarındaki bocalama sebebinin Erdoğan’a atfedilen Batı aleyhtarı duygulardan değil, “pragmatik düşünmek” ve “ileri görüşlülükten” kaynaklandığını ileri sürdü. Libya’da çalışan Türk vatandaşı 20 bin işçi ve iş adamının Türkiye’ye geri döndüğü kaydedilen haberde, muhalif güçlerin savaşı kazanması halinde bu kişilerin 15 milyar dolar tutarında devam eden sözleşmenin iptal edilme riskinin olduğuna değinildi.

Ankara’dan savunma uzmanı Lale Kemal’in “Türkiye Kaddafi’nin iktidarda kalması ihtimaline karşı seçeneklerini açık tutmak istiyor.” yorumuna da yer verilen haberde, “Erdoğan’ın da defalarca uyardığı gibi Libya bir iç savaşa sürüklenebilir ve NATO operasyonları derinleştikçe, sivillerin de ölüm riski artacak.12 Haziran genel seçimleri öncesi Erdoğan Batıyla işbirliği yaparak eline Libyalıların kanının bulaşmasını istemiyor.” denildi.

Cihan

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu