Haberler

Yalta’da Karadeniz Ekonomik Forumu çalışmalarına başladı

Karadeniz havzası ülkeleri, Ukrayna’nın Yalta kentinde düzenlen Karadeniz Ekonomik Forumu’nda buluştu. Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Yalta şehrinde düzenlenen, forumun resmi açılışına, Türkiye’den Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve beraberindeki bir heyetle katıldı.

Cumartesi günü yapılacak ‘Karadeniz Bölgesi’nin Ekonomik ve Siyasi Potansiyeli: Temel Sorunlar ve Beklentiler’ konulu oturumda Bakan Ergün de bir konuşma yapacak.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in himayesi altında başlayan foruma Karadeniz havzası ülkeleri uzmanları ve iş çevrelerinden 300’ün üzerinde temsilci katılıyor.

Foruma, Ukrayna tarafından Başbakan Yardımcısı Viktor Tihonov, dışişleri, ekonomi, bölgesel kalkınma ve inşaat, enerji, tarım ve çevre bakanlıklarından yetkililer katılıyor. Ayrıca forum için Ukrayna’ya; Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, Moldova, Azerbaycan ve Ermenistan’dan yetkililer iştirak ediyor.

Katılımcılar arasında, Birleşmiş Milletler Ukrayna Daimi Koordinatörü Olivier Adam ve Avrupa Komisyonu Ukrayna Temsilcisi José Manuel Pinto Teixeira de var.

Karadeniz Ekonomik Forumu, Karadeniz havzasındaki ülkelerin ve iş çevrelerin bir araya gelmesi için bir platform oluşturuyor. Etkinlikte, yatırım ortamı oluşturulması, ekonomik kalkınma, önemli projelerde işbirliği, güncel konular, ulaşım, enerji, tarım, sağlık, turizm ve Karadeniz’in doğal kaynakları korunması gibi çeşitli konular görüşülüyor.

Yunus Erdoğdu Kiev Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu