Haberler

[Foto Galeri] “Türkler, bayram tatilinde Dubrovnik’i istila etti” (Özel)

Hırvatistan basını, Kurban Bayramı tatilini geçirmek için Dubrovnik’e gelen gelen altı bin civarında Türk turist için, “Dubrovnik’te Türk istilası” manşetini kullandı. Ülkenin kış ayında olmasına rağmen yoğun miktarda Türk turisti ağırlamasından memnuniyet duyan gazeteler, sayfalarında Türklere geniş yer verdi. Türkleri ağırlamaktan memnun olan turizm şehri Dubrovnik’te menüler Tükçe yazıldı, esnaf Türkçe öğrendi.

Dokuz günlük tatili fırsat bilen Türk turistler, tatil için özellikle Balkan ülkelerini tercih etti. Başta Bosna Hersek olmak üzere Hırvatistan ve Karadağ’a tur programı düzenleyen acentalar, bayram tatilinde altı bin civarında Türk turiste hizmet verdi. Özellikle bu bayram tarihinde rekor seviyede turistin Balkanlara geldiğine dikkat çeken Pronto Tur Bosna Şubesi Genel Müdürü Mustafa Durmaz, “Sadece biz dört bin Türk turist’i Bosna ve Hırvatistan’da ağırladık. Özellikle Hırvat basını, Türkler turistlere yoğun ilgi gösterdi.” dedi. Balkanların Türkler tarafından cazip olmasını uygun fiyatlar ve kültür yakınlığına bağlayan Durmaz, “Hırvatistan, Bosna ve Kardağ’ın vize uygulamaması ve Balkanların yakın mesafe olması büyük etken.” ifadelerini kullandı.

Bosna’da Türk işadamları tarafından kurulan FidanTur isimli şirket de bu dönemde özellikle Türklerin aileleri ile Balkanları gezdiğini belirtti. Fidan Tur Genel Müdürü Ali Dokumacı, yıllık yirmi bin Türk vatandaşına Bosna ve civarında turizm hizmeti verdiklerini belirtti. Bonsa Hersek Federasyonu tarafından kendilerine üstün hizmet madalyası verildiğini belirten Dokumacı, 1994 yılından beri Türk turistleri Balkanlarda ağırladıklarını vurguladı. Türklerin Balkanlara ilgi göstermesi gerektiğine vurgu yapan Dokumacı, “Osmanlının izlerini görmek, burada kendilerine ‘Türk’ diyen Boşnaklarla tanışmak hem ülkemiz adına hem de vatandaşlarımızın ecdat eserlerini görmeleri açısından oldukça önemli.” yorumunda bulundu.

“SANKİ İSTANBUL’DA GEZİYORUZ”

Dubrovnik’e ilk defa gelen Işık Altun isimli turist burada çok sayıda Türk turist gördüklerini belirterek, Hırvatistan’da hiç yabancılık çekmediklerini söyledi. Işık Altun, “Bir Türk yoğunluğu var, özellikle gece dışarı çıktığımızda bunu fark ediyoruz. Sanki İstanbul’da geziyoruz da onlar bizim ülkemize turist olarak gelmişler gibi. Hatta alışveriş yaptığımız yerlerde bile Türkçe konuşuyorlar.” dedi. Bosna gezisi hakkında da yorum yapan Altun, Osmanlı’dan dolayı Bosnayı kendine daha yakın olarak gördüğünü belirtti. Boşnakları kendilerine daha yakın hissettiklerine dikkat çeken Altun Boşnakların Hırvat parasından ziyade, Türk lirasını kabul ettiklerine de dikkat çekti.

Hırvat basınının Türklerin Dubrovnik’e akın ettiği yorumunu Türk turistler de onayladı. İlkay Rüzgar adlı turist, kendisini Türkiye’de gibi hissettiğini belirterek, “Yanımdan geçenler Türkçe konuşuyor, restoranlarda menüler Türkçe.” ifadelerini kullandı.

“OSMANLI’NIN İZLERİ HER YERDE VAR”

Bosna Hersek’in ardından Hırvatistan’a geçen Şule Oral, burada Türklerin yoğunluğuna dikkat çekerek, “Pek Türkiye’den çıktığımızı fark edemedik, o yüzden yabancı bir yere geldiğimiz anlamakta zorlandık.” dedi.

Mustafa Oral adlı turist de Boşnak ve Hırvatların kendilerine çok yakın davrandığını söyledi. Boşnaklarla olan sıcak ilişkilerin temelinde ortak paydanın din olduğuna dikkat çeken Oral, Osmanlı eserlerinin Balkanlarda fazlaca yer almasına değinerek, “Türklerin birçok yerde izleri var, ziyaretimiz boyunca bunları gördük.” şeklinde konuştu.

Bilal Şahin – DUBROVNİK – CİHAN

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu