Haberler

Ulusalcılar Sofiyskiy Ploşadı dolduramadı

Başkenti Kiev’in adını Ayasofya kilisesinden alan tarihi Sofiyskiy Meydanı’nda Sovyetler Birliği döneminde Kızıl Ordu’ya karşı silahlı direnişte bulunan Ukrayna Direniş Ordusu’nun (UPA) kuruluşunun 68’inci yıldönümü kutlandı.

Ulusalcılar ellerinde Ukrayna bayrağı, parti bayrakları ve siyah-kırmızı UPA bayrakları ile UPA’nın kuruluşunu 68’inci yılını kutladı.

Eylemciler konuşmalarında Ukraynacanın korunmasını milli değerlere sahip çıkılmasını istedi. Meydana girişlerine de izin verilmeyen eylemciler daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

10 bin kişinin katılması beklenen ulusalcıların mitinginde ise katılanların sayısı beklenenin aksine bini bile bulmadı.

Eylemin organizatörleri yaptıkları açıklamada Ukrayna kolluk kuvvetlerinin, UPA’nın kurulduğu batı şehirlerine başkente gelecek otobüslerini şehre girişine izin verilmediğini iddia etti.

Kolluk kuvvetleri izin gösteri yürüyüşü yapmak isteyen ulusalcıların bir araya geleceği ara caddelerde de önlem alarak eylemcilerin sayısal çoğunluğu sağlamasını engelledi. Aşırı güvenlik tedbirleri nedeniyle Ukrayna Özgürlük Birliği yanlılarının tarihi Sofiyskiy (Ayasofya) Meydanı’ndaki tertiplediği eyleme geçmiş yıllardakinin aksine sönük bir hayli sönük geçti.

 

Yunus Erdoğdu / UkraynaHaber.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu