Haberler

Azınlıkların dili konusu masaya yatırıldı

Ukrayna’da yaşayan azınlıkların dili ve korunması sorunu Kiev’de masaya yatırıldı.

Azınlıkların dil sorununun konuşulduğu toplantıya Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Petr Kulikov, Eğitim Bakanlığı İlk ve Ortaöğretimden Sorumlu Müdürü Oleg Yeresko, yönetmen aynı zamanda Uluslararası İşbirliği ve Avrupa Entegrasyonu Başkanı Oksana Dyke ve Uluslararası İşbirliği ve Avrupa Entegrasyonu yetkilisi Victoria Vyenska katıldı. Etkinlikte Ukrayna’da bulunan farklı etnik azınlıkların temsilcileri ve dış misyon şefleri de hazır bulundu.

Azınlıkların dilinin korunması konusunun öncelikli bir konu olduğunu belirten Ukraynalı parlamenterler, ulusal azınlıkların, dillerinin korunması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve entegrasyonu sürecini kolaylaştırmak için gayret gösterdiklerini belirtti.

Katılımcılar Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Ukrayna’daki okullarda ulusal azınlıkların kendi dillerinde eğitim ve öğretimine imkân sağlayan ders kitapları yaygınlaştırılması alanındaki çalışmalarını başarılı buldu.

Azınlıkların dili ve eğitimi, Ukrayna’nın yanı sıra AGİT üyesi ülkelerinin, eğitim bakanlığın sorumlulukları arasında bulunuyor.

Bilindiği üzere azınlıkların dillerinin korunması yönünde önemli adımlar atan, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu eğitim-öğretim yılında, Ermeni okullarında okuyan öğrenciler de Ermenice hazırlanan ders kitaplarını ücretsiz dağıtmıştı.

www.ukraynahaber.com

Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu