Haberler

Ukraynalı ‘Demir Adam’dan Taksim’de dünya rekoru denemesi

İstanbul’un göz bebeği Beyoğlu, ilginç bir rekor denemesine sahne oldu. Ukrayna’nın bağımsızlık günü etkinlikleri kapsamında Türkiye’ye gelen 31 yaşındaki Dmitry Halaci, 90 kilo ağırlığındaki bir kişiyi serçe parmağıyla kaldırdı. Bunun, dünya rekoru olduğu açıklandı. Gösteri sırasında çok sayıda ‘rekor’a imza atan demir adam, en çok 10×10 ebadındaki kalası sırtıyla kırmada zorlandı.

Ukrayna’nın bağımsızlık günü kutlamaları çerçevesinde Türkiye’ye gelen ‘demir adam’ lakaplı Dmitry Halaci, Taksim Gezi Parkı’ndaki festival alanında çok sayıda rekora imza attı. Program, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Denys Chornyı’nın teşekkür konuşmasıyla başladı. Çok sayıda vatandaşın izlediği gösterinin başında gazetecileri sahneye davet eden Halaci, sağ ve soluna aldığı 5’er gazeteciye kendisini çekmesini istedi. Halaci her iki grubu da çekerek ısınma turlarına başladı.

Sahneye çıkan Halaci önce çivileri çıplak elle 5 santimetre genişliğindeki tahtaya birer birer çaktı. Çivileri eline alan Halaci, tek tek çivileri yuvarlayıp şekil vererek seyircilerin önüne attı. Elleriyle zincir koparan Halaci, ağzıyla demir çubuk büktü. Eliyle demir çubuğa şekiller veren Halaci daha sonra dünya rekorları denemelerine başladı.

İlk olarak 90 kilo ağırlığındaki bir kişiyi serçe parmağıyla 10 kez yukarı kaldıran Halaci, daha sonra 10 kişinin koparamadığı zinciri kopardı. Gösterisine 5 dakika aran veren demir adam 5 metre uzunluğundaki tren rayını omzuyla büktü. Halaci, son olarak 10×10 santimetre ebadındaki kalası boynuyla kırma denemesine başladı. İlk denemede kalası tutan zincirlerin kopmasıyla ikinci bir zincir bağlandı. Defalarca denemeye rağmen kalası kıramayan Halaci, son olarak izleyiciler arasından 10 kişiyi sahneye davet etti. Sırtındaki 5 metre uzunluğundaki kalası her iki taraftan beşer kişinin kırmasını isteyen Halaci, sahneye çıkanların başarılı olamaması üzerine izleyicilerden 5 kişi daha sahneye davet etti. Halaci, 15 kişinin bastırdığı kalası kırarak bir dünya rekoru daha kırmış oldu.

Vatandaşların ilgiyle izlediği gösteri bu son denemeyle son buldu. Gösteriden çok etkilendikleri gözlenen vatandaşlar, Türkiye’nin de Naim Süleymanoğluları ve Ahmet Taşçılarının olduğunu söyledi.

31 yaşında ve 120 kilo ağırlığındaki Ukraynalı Dmitry Halaci’nin Guinness Rekorlar Kitabı’nda 3, Rusya Federasyonu Rekor Kitabı’nda 3 ve Ukrayna Rekor Kitabı’nda 20 rekoru olduğu bildirildi.

CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu