Haberler

Moskova’da ölümler iki katına çıktı

Rusya’nın başkenti Moskova’yı kaplayan duman ve normalin 6 katına yaklaşan karbondioksit miktarı, ölümleri iki katına çıkardı.

Günlük 360-380 kişinin öldüğü başkentte, her gün yaklaşık 700 kişi hayatını kaybediyor. Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları kaçacak yer arıyor. Novaya Gazeta’ya değerlendirmede bulunan üst düzey bir sağlık yetkilisi, ambulansların normal hastaları hastanelere taşımak için yeterli olmadığını, savaş zamanında olduğu gibi bir çalışma yoğunluğunun olduğunu söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Doktorlar bazen bayılacak hale geliyor. Günlük yoğunluk bizi zorluyor. Olağanüstü ekipler için hastanelerde içme suyu yok. Sıcak çarpması yaşayan hastalar için bazen kendimiz dışarıdan su alıyoruz.” şeklinde konuştu. Özellikle yaşlılar ve kalp hastalığı bulunanlar büyük risk altında. Meteoroloji yetkilileri, en az bir hafta daha Moskova’daki hava kirliliği ve dumanın süreceği konusunda uyarıyor.

Rusya’da yaşanan aşırı sıcakların son bin yıl içinde görülmediğini kaydeden Rusya Meteoroloji Kurumu yetkilisi Aleksander Frolov, “Rusya’nın Hıristiyanlığı kabul etmesinden önce benzer bir kuraklık görüldü. Ancak o zamandan bu yana atalarımız benzer hava şartları ile karşılaşmadı. Bu çok özel bir durum. Kayıtlarımızda benzer bir bilgi yok.” dedi. Bu arada pazar günü 104 bin yolcu çıkışı ile başkentte rekor kırıldı. Şehre 879 uçak gelirken, 845 uçak ayrıldı. Moskovalıların diğer kentlere ve yurtdışına çıkış yaptıkları belirtiliyor.

FARUK AKKAN MOSKOVA, CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu