Haberler

Ukrayna’da maden patlaması: Bölgedeki binaların çöktüğü belirtiliyor (2)

Ukrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesinde Krivoy Rog şehrindeki Orcanikidze adlı madende sabah saatlerinde gerçekleşen patlamada bir kişinin öldüğü bildirildi. Hayatını kaybeden kişinin patlamanın tesiri ile göçen alandaki dört araçtan birinde bulunan şoför olduğu tespit edildi.

Ukrayna Olağanüstü Haller Bakanlığı, patlamanın madende rutin yeni yataklara ulaşmak için planlı bir patlama olduğunu açıkladı. OHAL Bakanlığı yetkilileri 447 metre derinliğinde gerçekleştiği açığa çıkan 64 tonluk patlayıcıya eş değer güç ile birlikte 16 hektar alanda 10 ila 80 metre arasında göçükler meydana geldiğini söyledi.

Patlamanın planlı bir patlama olduğunu o esnada maden ve çevresinde insan olmadığı belirtilirken arama kurtarma çalışmalarında çöken alanda aracı içerisinde sıkışan bir şoförün cesedine ulaşıldı.

Maden kapatılırken, patlama ile ilgili kriz masası oluşturuldu ve arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Öte yandan bölgedeki doğalgaz boru hattının da zarar gördüğü ve bazı yerleşim bölgelerine doğal gaz verilmediği bildirildi.

Başkent Kiev’in 400 kilometre güneyinde Krivoy Rog şehrindeki madende sabah saat 07.05’te meydana gelen patlamayı şehir sakinleri deprem zannederken, şehrin üzerinde bir duman tabakasının da görüldüğü gelen bilgiler arasında.

YUNUS ERDOĞDU KİEV CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu