Haberler

Ukrayna mürettebat vizesi nasıl alınır?

Ukrayna’nın uluslararası yük veya yolcu taşımacılığı yapan şoförlere ve pilotlara verdiği vize şartları hakkında Ankara Büyükelçiliğinin açıklaması.

MÜRETTEBAT VİZESİ  ( “ОП” tipi) almak isteyenlerin Konsolosluk Şubelerine aşağıdaki belgeleri ibraz etmek gerekiyor:
•         Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığını yapan firmadan lisans belgeleri ve başvuru dilekçesi.   
•         Vize formu, 1 fotoğraf, pasaport.
•         Ziyaret edilecek olan ülkenin vize fotokopisi veya belgesi
•         Vize ücretinin ödendiğine dair banka dekontu
•         Acil Tıbbi Bakım Sertifikası’nın fotokopisi. (Seyahat esnasında acil tıbbı bakımını sağlayan söz konusu sigorta sertifikası, Ukrayna menşeli sigorta şirketi tarafından yaptırılmalıdır.)
•          Ayrıca müracaat eden firma T.C. Ulaştırma Bakanlığı’ndan gelen Firmalar Listesinde yer almalıdır.

Mürettebat vizesinin süresi en fazla 2 yıldır. Söz konusu vize ihtiyaçlarına göre tek giriş-çıkışlı, çift girişli ve çok girişli olarak düzenlenebilir.

NOT: Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu, Türk nakliyecilerin ve ayrıca Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin taleplerini göz önüne alarak, Ukrayna’ya ve Ukrayna toprakları üzerinden Batı, Kuzey ve Doğu Avrupa ülkelerine TIR veya otobüs taşımacılığı yapmak isteyenler için vize işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla 2002 yılının ortalarından itibaren yeni uygulamalara başlatmıştır.

Şoförlerine 1 yıllık müteaddit transit veya 2 yıllık müteaddit giriş vizesi almak isteyen şirketler, ilgili şoför listelerinin Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’na iletilmesini sağlamak amacıyla T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’ne müracaat edebilir. Söz konusu şoför listeleri resmi kanallardan iletildikten sonra vize düzenlenmesiyle ile ilgili tüm formaliteler çok kolaylaşacaktır.

Vize başvuruları, Ukrayna’nın Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluklarına Cumartesi ve Pazar günleri dışında her gün saat 09.30 ile 12.40 arasında kabul edilir. Evrakların iadesi saat 16.30 ile 17.30 arasında yapılır.

 

FAYDALI LİNKLER:

Ukrayna Vizesi Başvuru Formu (Application form İngilizce)

Türk vatandaşları için Ukrayna vize ücretleri

Ukrayna’nın verdiği vize tipleri ve anlamları

Ukrayna vizesi alan yabancıların sağlık sigortası yaptırmalı mı?

 

UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu