Haberler

Turistik Ukrayna vizesi için gerekli olan evrak ve işlemler

Ukrayna’ya turist olarak nasıl gidilir? Türkiye’nin vizesiz rejime geçmek istediği, Ukrayna bildiğiniz gibi Türkiye’ye hâlihazırda vize uyguluyor.  

Ukrayna vatandaşları, Türkiye sınır kapısında ödediği 30 Amerikan Doları karşılığında 3 ay süresince çok giriş – çıkış yapabilmekte iken Türk vatandaşlarının, birçok belge ibraz etmesi ve konsolosluk kapısından geçmesi gerekmektedir.  

Turistik (“T” tipi) vize almak isteyenlerin Konsolosluk Şubelerine aşağıdaki belgeleri ibraz etmek gerekiyor:

•         Ukrayna’da bir otelde kalınacağına dair rezervasyon kağıdı veya tura katılacağına dair turistik voucher (söz konusu belgeler için herhangi bir A Grubu Seyahat Acentesine müracaat etmeniz yeterli).
•         Vize formu, 1 fotoğraf, pasaport
•         Vize ücretinin ödendiğine dair banka dekontu.
•         Acil Tıbbi Bakım Sertifikası’nın fotokopisi. (Seyahat esnasında acil tıbbı bakımını sağlayan söz konusu sigorta sertifikası, Ukrayna menşeli sigorta şirketi tarafından yaptırılmalıdır.)

Turistik vizenin süresi: Turistik vize en fazla 1 aylık olabilir, Ukrayna’da uzatılamaz. Turistik vize ile Ukrayna’ya seyahat edenler, eğitim, evlenme, oturma, çalışma ve şirket kurma işlemlerini yürütemezler.

Turistik vize ihtiyaçlarına göre tek giriş-çıkışlı ve çift giriş –çıkışlı olarak düzenlenebilir.

Ukrayna’ya seyahat edenlerin, seyahat amacına uygun bir tip vize almaları gerekir. Seyahat amacına uygun olmayan vizeyi alan veya seyahat amacını kanıtlayamayan şahıslar, Ukrayna Sınır Kontrol makamları tarafından Ukrayna’ya sokulmayabilir.

Vize başvuruları, Ukrayna’nın Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluklarına Cumartesi ve Pazar günleri dışında her gün saat 09.30 ile 12.40 arasında kabul edilir. Evrakların iadesi saat 16.30 ile 17.30 arasında yapılır.

ÖNEMLİ NOTLAR:

•         Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlara sahip Türk vatandaşları vizesiz Ukrayna’ya giriş yapıp 90 gün içinde ülkede bulunmak hakkına sahipler.

•         Pasaportlarında Ukrayna’da oturma, çalışma veya öğrenim hakkında geçerli kayıt mühürleri bulunan ve Ukrayna İkamet Tezkeresine (vid na jitelstvo) sahip Türk vatandaşları vizeden muaftır.

•         Vize süresi, pasaportun geçerlilik süresini aşamaz.

Ukrayna Vizesi Başvuru Formu (Application form İngilizce)

Türk vatandaşları için Ukrayna vize ücretleri

Ukrayna’nın verdiği vize tipleri ve anlamları

Ukrayna vizesi alan yabancıların sağlık sigortası yaptırmalı mı?

UKRAYNA HABER

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu