Haberler

Özel Ukrayna vizesi nasıl alınır?

Ukrayna’ya özel iş, misafir ya da tedavi amaçlı nasıl gidilir? Türkiye’nin vizesiz rejime geçmek istediği, Ukrayna bildiğiniz gibi Türkiye’ye hâlihazırda vize uyguluyor.  

Ukrayna vatandaşları, Türkiye sınır kapısında ödediği 30 Amerikan Doları karşılığında 3 ay süresince çok giriş – çıkış yapabilmekte iken Türk vatandaşlarının, birçok belge ibraz etmesi ve konsolosluk kapısından geçmesi gerekmektedir.  
ÖZEL VIZE (misafirlik veya tedavi görmek amaçlıyla gidenler için vize) (“П-1” tipi)  vize almak isteyenlerin Konsolosluk Şubelerine aşağıdaki belgeleri ibraz etmek gerekiyor:

·         Vize formu, 1 fotoğraf, pasaport.
·         Ukrayna’ya bir Ukrayna vatandaşının misafiri olarak veya tedavi için gideceğine dair belge veya bilgi.
·         Vize ücretinin ödendiğine dair banka dekontu.
·         Acil Tıbbi Bakım Sertifikası’nın fotokopisi. (Seyahat esnasında acil tıbbı bakımını sağlayan söz konusu sigorta sertifikası, Ukrayna menşeli sigorta şirketi tarafından yaptırılmalıdır.)
·         Talep edilen vizenin geçerlilik süresi 3 aydan daha uzun olduğu halde, herhangi bir sağlık kurumundan alınmış AIDS Testi istenilmektedir. 
Özel vizenin  süresi: en fazla 6 aydır.
Özel vize ihtiyaçlarına göre tek giriş-çıkışlı, çift girişli ve çok girişli olarak düzenlenebilir.

Ukrayna’ya seyahat edenlerin, seyahat amacına uygun bir tip vize almaları gerekir. Seyahat amacına uygun olmayan vizeyi alan veya seyahat amacını kanıtlayamayan şahıslar, Ukrayna Sınır Kontrol makamları tarafından Ukrayna’ya sokulmayabilir.

Vize başvuruları, Ukrayna’nın Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluklarına Cumartesi ve Pazar günleri dışında her gün saat 09.30 ile 12.40 arasında kabul edilir. Evrakların iadesi saat 16.30 ile 17.30 arasında yapılır.

ÖNEMLİ NOTLAR:

•         Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlara sahip Türk vatandaşları vizesiz Ukrayna’ya giriş yapıp 90 gün içinde ülkede bulunmak hakkına sahipler.

•         Pasaportlarında Ukrayna’da oturma, çalışma veya öğrenim hakkında geçerli kayıt mühürleri bulunan ve Ukrayna İkamet Tezkeresine (vid na jitelstvo) sahip Türk vatandaşları vizeden muaftır.

•         Vize süresi, pasaportun geçerlilik süresini aşamaz.

FAYDALI LİNKLER:

Ukrayna Vizesi Başvuru Formu (Application form İngilizce)

Türk vatandaşları için Ukrayna vize ücretleri

Ukrayna’nın verdiği vize tipleri ve anlamları

Ukrayna vizesi alan yabancıların sağlık sigortası yaptırmalı mı?

UKRAYNA HABER

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu