Haberler

Ukrayna, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımayı düşünmüyor

Ukrayna ile Rusya arasında son dönemde gelişen ilişkiler, Kiev’in Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya’nın tanınması ile ilgili tartışmaları gündeme taşıdı.

 

Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grişenko ‘Kommersant-Ukrayna’ya verdiği demecinde iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlıklarını tanımayı düşünmediklerini söyledi.

“Toprak bütünlüğü ve sınırların değişmezliği ilkesi bizim için temel ilke” ifadelerini kullanan Ukraynalı Bakan, gelecekte iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlıklarının tanınmasının da söz konusu olmadığını söyledi. Ağustos 2008’de gerçekleşen savaşın ardından bağımsızlıklarını ilan eden iki bölgeyi Rusya’nın dışında hiç bir Sovyet ülkesi tanımadı. Venezüella, Nikaragua ve Naura şimdiye kadar iki bölgeyi tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) bünyesindeki çalışmalardan memnun olduklarını ifade eden Grişenko, Ukrayna’nın BDT alternatifi olarak yapılandırılan GUAM’ın (Gürcistan, Ukrayna, Ermenistan ve Moldova) alternatif siyasi bir araç olarak kullanılmasına karşı olduklarını açıkladı. Ukraynalı bakana göre GUAM ekonomik ve pratik konular üzerinde çalışan bölgesel bir örgüt olarak faaliyet göstermeli.

CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu