Haberler

Ukraynalı Nazlı Türk doktorlara emanet

Ukrayna vatandaşı Nazlı Ahmedova, ülkesindeki tedavisi sırasında ölümden dönünce, ailesi Türkiye’ye getirip Türk doktorlara emanet etti.

Kırım Türkleri’nden olan Nazlı, 2008’de rahatsızlandı. Karın boşluğundaki kitle tespit edilen küçük kıza Kiev Onkoloji Enstitüsü kemoterapi uyguladı. Sinir hücrelerini etkileyen bir kanser türü olan “Nöroblastoma”dan şüphelenen doktorların yaptığı biyopsi sırasında küçük kız iç kanama geçirdi, lenf bezleri zarar gördü. Ölümden dönen Nazlı’nın tedavisi günler sürdü. Aile Nazlı’yı Ukrayna Kiev Tıp Fakültesi kardiyoloji uzmanı Dr. Yahya Öztel ve birkaç hayırseverin katkıları ile İstanbul’a getirdi ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Kliniği’nde tedavi altına alınmasını sağladı.

İngilizce öğretmeni olan 23 yaşındaki anne Naciye Ahmedova, çok endişelendiğini, tek isteğinin kızının yaşaması olduğunu söylerken Dr. Öztel, “Ukrayna’da Kanserli Çocuklar Yardım Fonu kuracağız. Bu fon üzerinden toplayacağımız yardımlarla kanserli çocuklarını tedavisini gerçekleştireceğiz. Nazlı da bunun ilk adımı. Ne yazık ki Ukrayna’daki bir çok dernek bu konuya duyarsız kaldı. Ancak Türkiye’de tedavi için yardıma ihtiyaç var. Ailenin durumu tedaviyi karşılayacak güçte değil” diye konuştu.`

Özlem Yılmaz /Haber Türk

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu