Haberler

Tivibu, bilgisayarları TV’ye dönüştürdü filmler için Hollywood’la görüşüyor

Bilgisayarları aynı zamanda DVD mağazası ya da sinemaya dönüştüren Tivibu paketine bir ayda 120 bin kişi abone oldu.

TTNet Genel Müdürü Yılmaz, müşterilerine daha kaliteli filmler sunabilmek adına Hollywood’da 6 stüdyo ile anlaştıklarını kaydetti. Şirket IPTV için gerekli altyapıyı da tamamlarken, RTÜK’ün ilgili yönetmeliği yayınlamasını bekliyor.

Türk Telekom’un internet servis sağlayıcı markası TTNet, Tivibu, Vitamin, Oyun, Evet gibi yeni ürün paketleriyle 6 milyon hızlı internet (ADSL) abonesine ulaştı. TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, hedeflerini, tüm iletişim ihtiyaçlarını karşılayan operatör olmak üzere kurduklarını söyledi. IDC raporlarına göre dünyanın 12. en büyük internet operatörü olduklarını belirten Yılmaz, “Çalışmalarımızda ağırlığı katma değerli hizmetlere veriyoruz. Bugüne kadar en büyük katma değerli hizmetimizi de yılbaşında ‘EVET’ vizyonuyla başlattık. ‘İhtiyaçlarınızı hayal edin, TTNet gerçekleştirsin’ sloganıyla yola koyulduk.” ifadelerini kullandı.

Şirketin Tivibu paketine abone olanların sayısı 1 ayda 120 bine ulaştı. Yılmaz uygulamaların bu kadar kısa sürede benimsenmesini ise şu şekilde yorumladı: “15 milyona yakın bilgisayarın kullanıldığı ülkemizde Tivibu platformu ile bilgisayarları televizyon haline getirmeyi başardık. Aslında bilgisayarlar sadece televizyon değil, aynı zamanda DVD mağazası, sinema da oldu. Abonelerimiz bu şekilde istediği filmi, rahatlıkla seyredebiliyor.” Şirket en son filmleri abonelerinin tercihine sunabilmek amacıyla 7 Hollywood stüdyosu ile yürüttüğü görüşmelerde şu ana kadar 6 stüdyoyla anlaşma sağladı. Türkiye’de de 100 civarında yerli yapım şirketi ile de temas halinde olduklarını kaydeden Yılmaz, oluşturacakları sinema platformunun abone sayısını daha da artıracağını söyledi.

TÜKETİCİ ARTIK TEK FATURA İSTİYOR

Tüketiciler internet, sabit telefon ya da mobil iletişimi bir arada kullanırken ayrı ayrı faturalardan da kurtulmak istiyor. Bu talebe cevap verebilmek amacıyla web TV’yi (Tivibu) başlattıklarına işaret eden TTNet Genel Müdürü Yılmaz, “İnsanların sadece evindeki telefon kablolarına bağlı kalarak değil, her yerden internete ulaşmaları için Türkiye genelinde 7 bin 200 Wi-Fi noktasını hizmete soktuk. Böylece kesintisiz internete erişimi sağlamış olduk. Geçen sene Türk Telekom ile birlikte eğitime verdiğimiz değerin bir göstergesi olarak Vitamin’i hizmete sunduk. Vitamin, eğitimin gelişmesine katkı sağlarken bize de yüksek gelir getirdi.” dedi. Her evde internet bulunmasını istediklerini aktaran Yılmaz, ailelerin rahat bir şekilde çocuklarını internet başında bırakmalarını sağlayacak içerik sunduklarını vurguladı. ‘İşyerim’ paketiyle 250 bin KOBİ’ye ulaşan TTNet abonelerine 4 portlu modem, yüksek kotalı e-posta adresi ve güvenlik programı da hediye ediyor. Kullanıcıların 5 dakikada web sitesi oluşturabildiği İşyerim’e son olarak Logo’nun muhasebe programı eklendi.

Yılmaz, Türkiye’de internet ücretlerinin yüksek olduğu eleştirisine katılmıyor: “Fiyatta aslında iyi bir noktadayız. ÖİV yüzde 5’e düştü. Biz de aldığımız fiyatı yükseltmeden o fiyat içerisinde daha fazla değeri müşteriye sunmak istiyoruz. Bunu da hızı artırıyoruz ve birtakım servislerle sunuyoruz.”

Üniversite öğrencilerine iş ve proje desteği

‘TTNet’le geleceğini netleştir’ projesi çerçevesinde 26 Mayıs’a kadar 35 ilde 41 üniversiteyi ziyaret edeceklerini ifade eden Yılmaz, “Üniversitelerde bilişim sektörünün dünyada nereye gittiğini, bizim bunun neresinde olduğumuzu anlatıyoruz. Ayrıca öğrencilere iş bulmaları konusunda yardımcı oluyoruz. Bir de girişimci öğrencilerden projeler topluyoruz. Bu projelerden 10 tanesini belirleyip destekleyeceğiz. Bir projenin fikirden ürüne dönüşmesi için gerekli olan donanım veya yazılım gibi ihtiyaçları karşılayacağız. Hatta, öne çıkan projelerin patent başvurusunu da yapacağız. TTNet’le ilgili olmayan projeler bile olsa, onlara gerekli teknoparklara yerleşmelerine yardımcı olacağız. Bizimle alakalıysa gelir paylaşımı yoluyla o ürünleri devriye alacağız.” diye konuştu.

Çanak anten kirliliği IPTV ile bitecek

TTNet internet temelli TV olarak bilinen IPTV hizmeti için gerekli altyapıyı da hazırladı. Bilgi Teknolojileri Üst Kurulu’ndan gerekli izin alındı. Sistemin devreye girmesi için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun ilgili yönetmeliğinin çıkması gerekiyor. Farklı ülkelerde internetin de farklı kanallarla müşterilere ulaştırıldığını söyleyen Yılmaz, Fransa’da şehrin güzelliğini bozmamak adına çanak antenlerin yasak olduğuna, bu yüzden IPTV’nin çok yaygın olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de şehir görüntüsünün çanaklarla bozulduğu illerin başında Mardin geldiği için IPTV’nin tanıtımını da Mardin’de yapmayı planlayan Yılmaz, “Mardin koruma altına alınmış bir şehir. IPTV Mardin gibi görüntü kirliliğinin yaşanmasının istenmediği iller için 1 numaralı teknoloji haline gelebilir.” dedi. İnterneti televizyona entegre eden Set up Box’larla ilgili de bilgi veren Yılmaz, cihazların neredeyse tamamının AirTies ve Vestel tarafından üretildiğini aktardı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu