Haberler

Sinema mevsimi bu akşam açılıyor

29. Uluslararası İstanbul Film Festivali, bu akşam Lütfi Kırdar’da gerçekleşecek törenle başlıyor. Törende İtalyan sinemasının önde gelen isimlerinden Marco Bellocchio’ya ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ de verilecek. 18 Nisan’a kadar devam edecek festivalin yarışmalı ve yarışma dışı bölümlerinde 200 film seyirciyle buluşacak.

Sinemaseverlerin merakla beklediği 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali, bugün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek törenle İstanbullulara merhaba diyor. 2009 ve 2010’un dikkat çeken film ve belgesellerinin yanı sıra usta yönetmenlerin başyapıtlarından seçmelerin de yer alacağı festivalin açılışında, ocak ayı sonunda kaybettiğimiz Şakir Eczacıbaşı anılacak. Oyuncu Kadir İnanır, kurguya yıllarını adayan Mevlüt Koçak ve Feyzi Tuna’nın onur ödülü alacağı gecede Marco Bellocchio’ya ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verilecek. Bu yıl açılış filmi Radu Mihaileanu’nun “Paris’te Son Konser”i olacak. Filmin başrol oyuncusu Alexei Guskov da filmi sunmak üzere törene katılacak.

3-18 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Film Festivali’nde 200 film seyirciyle buluşacak. Festivalin Komedi, İstanbul Filmleri ve Ortadoğu Filmleri başlığı altında üç yeni bölümü bulunuyor. Sürpriz konukların katılacağı, söyleşi ve atölye çalışmalarının yapılacağı festivalde Tom Ford’un yönettiği ‘A Single Man’, Atom Egoyan’ın Hithcock gerilimlerini anımsatan filmi ‘Chloé’, Nora Ephron’ın ‘Julie&Julia’sı, Richard Linklater’in son filmi ‘Me and Orson Welles’, Todd Solondz’un Venedik’te en iyi senaryo ödülünü kazanan filmi ‘Savaş Sırasında Yaşam’ gala filmlerinde gösteriliyor. Festivalde en iyi film ve en iyi yönetmene Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 50’şer bin TL’lik para ödülü verilecek.

Festival, iki yıldır sürdürdüğü indirimli fiyat uygulamasına bu yıl da devam ediyor. Tam bilet 10 TL, 65 yaş ve üstü 7 TL, öğrenci ise 3,50 TL. Festivalin gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Yeni Rüya, Beyoğlu, Sinepop, Pera Müzesi sinemaları; Kadıköy’de Kadıköy sinemasında hafta içi 16.00-19.00-21.00 seanslarıyla hafta sonu ise Nişantaşı City Life Cinema olmak üzere 7 salonda yapılacak. (www.iksv.org/film)ZAMAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu