Haberler

Çin’den Ukrayna eğitimine 750 bin dolarlık destek

KİEV – 14.07.2006 16:59
Çin’in Ukrayna eğitiminin geliştirilmesine destek için 750 bin dolar tutarında kaynak ayırdığı açıklandı. Ukrayna Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre iki ülke arasındaki söz konusu anlaşma Ukrayna Ekonomi Bakanı Vekili Arseniy Yatsenük ile Çin’in Ukrayna Büyükelçisi Gao Yuyşen arasında imzalandı.

İmzalanan anlaşmaya göre verilen hibe Milli Dinipropetrovskiy Üniversitesi’nin Çince lisan geliştirme merkezinin donatılması ve Ukrayna İktisat Bakanlığı bünyesindeki Ukrayna Dış Ticaret Akademisi’nde Asya ülkeleriyle özellikle de Çin ile olan ticaretin geliştirilmesini sağlayacak uzmanların yetiştirilmesi için harcanacak. Bununla birlikte paranın bir kısmı Ukrayna Dış İşleri Bakanlığına bağlı Diplomasi Akademisi ve Kiev Milli Şevçenko Üniversite’sinin bilgisayar laboratuarları ve kurum için gerekli teknolojik donanımın sağlanması için kullanılacak.

Yatsenük görüşmelerde, Çin Büyükelçisine Çin tarafından ülkelerine Çernobil faciası sonrasında yaralarının sarılması için yaptıkları yardımların ardından şimdi de eğitime destek oldukları için teşekkür etti.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu